لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۰

حقوق شهروندی | منوچهر بختیاری از حق داشتن وکیل، ‌ملاقات و تماس محروم شد؛ وخامت حال بکتاش آبتین


بکتاش آبتین (راست) و منوچهر بختیاری
بکتاش آبتین (راست) و منوچهر بختیاری

اخبار رسیده به صدای آمریکا و منتشره در شبکه‌های اجتماعی حاکی ‌از وخامت حال بکتاش آبتین،‌ اعدام سه زندانی در زندان عادل‌آباد شیراز، و اعمال محدودیت‌های بیشتر بر منوچهر بختیاری در زندان است.

  • منوچهر بختیاری از حق داشتن وکیل، ‌ملاقات، و تماس محروم شد

محمدحسین آقاسی،‌ وکیل دادگستری، روز دوشنبه ۲۹ آذر با انتشار متنی در توئیتر از محرومیت منوچهر بختیاری از حق داشتن وکیل اختیاری خبر داد و نوشت، با وجود درخواست منوچهر بختیاری از او برای پذیرش وکالتش، دادستان کرج این اجازه را نداده است.

از سوی دیگر یک منبع نزدیک به خانواده منوچهر بختیاری که به دلایل امنیتی نخواست نامی از او فاش شود به صدای آمریکا گفت، در حالی که خانواده آقای بختیاری برای ملاقات به زندان مراجعه کرده بودند،‌ اجازه ورود به آنها داده نشده و اعلام شده است که آقای بختیاری از حق داشتن ملاقات و تماس با خانواده محروم شده است.

بنا بر پرونده منوچهر بختیاری، که خلاصه‌ای از آن روز دوشنبه به صدای آمریکا ارسال شد، او روز ۱۹ تیرماه توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان کرج به اتهام «اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام ... جمهوری اسلامی ایران» به چهار سال و شش ماه زندان،‌ دو سال تبعید به شهرستان بندر عباس، دوسال ممنوعیت اقامت در استان البرز و تهران، و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

  • وخامت حال بکتاش آبتین

کانون نویسندگان ایران در آخرین اخبار خود نسبت به وضعیت بکتاش آبتین،‌ نویسنده و روزنامه‌نگار زندانی که در زندان به کرونا مبتلا شده است می‌گوید، با وجود دریافت مرخصی استعلاجی این عضو کانون نویسندگان ایران و انتقال او به بیمارستان دیگری، و با وجود تلاش کادر درمان، پیگیری خانواده‌ و دوستان تا کنون بهبودی در وضعیت او حاصل نشده است.

این کانون با اشاره به این که خانواده و دوستان آقای آبتین امیدوارند مرخصی استعلاجی او تمدید شود و بیش از این اخلالی در روند درمان ایجاد نشود، افزوده است: «آن چه امروز بر بکتاش آبتین می‌رود حاصل عملکرد مسئولان زندان و البته حکومتی است که با پرونده‌سازی و صدور حکم‌های دراز مدت و بی‌پایه مخالفان و معترضان را در خطر مرگ قرار می‌دهد.»

  • اعدام سه زندانی در شیراز

سازمان حقوق بشر ایران از اعدام سه زندانی با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» در زندان عادل‌آباد شیراز خبر داد و هویت این افراد را نعیم شه‌بخش، عبدالخالق سالارزهی، و حامد درویش احراز کرد و نوشت حکم اعدام این سه زندانی روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه در زندان مرکزی شیراز به مرحله اجرا درآمده است.

این نهاد حقوق بشری به نقل از یک منبع مطلع نوشت، نعیم شه‌بخش و عبدالخالق سالارزهی، اهل روستای کلاهور شهرستان تفتان، از حدود ۵ سال پیش و حامد درویش اهل اصفهان از حدود شش سال پیش با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» در زندان به سر می‌بردند.

لازم به ذکر است که تا لحظه تنظیم خبر اعدام این سه زندانی از سوی منابع رسمی و رسانه‌های داخلی ایران اعلام نشده است و صدای آمریکا نیز نمی‌تواند صحت این خبر را تایید و یا تکذیب کند.

XS
SM
MD
LG