لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۸

وخامت حال بکتاش آبتین؛ کانون نویسندگان ایران: این حاصل عملکرد مسئولان زندان «و البته حکومت» است


تصویری از بکتاش آبتین،‌ از اعضای کانون نویسندگان ایران
تصویری از بکتاش آبتین،‌ از اعضای کانون نویسندگان ایران

کانون نویسندگان ایران بار دیگر از وخامت حال بکتاش آبتین، نویسنده و روزنامه‌نگار زندانی، در پی ابتلا به ویروس کرونا خبر داد و نوشت، با وجود انتقال این عضو کانون نویسندگان ایران به بیمارستان دیگری پس از دریافت مرخصی استعلاجی، بهبودی در وضعیت او حاصل نشده است.

کانون نویسندگان ایران با انتشار این خبر نوشت، در پی ابتلا به کرونا و وخیم‌تر شدن حال بکتاش آبتین و اعزام به مرخصی استعلاجی این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۲ آذر ماه و انتقال او از بیمارستان طالقانی به بیمارستان دیگری، با وجود تلاش کادر درمان، پیگیری خانواده‌ و دوستان تا کنون بهبودی در وضعیت جسمی آقای آبتین حاصل نشده است.

این کانون در ادامه افزوده است: «آنچه امروز بر بکتاش آبتین می‌رود حاصل عملکرد مسئولان زندان و البته حکومتی است که با پرونده‌سازی و صدور حکم‌های دراز مدت و بی‌پایه مخالفان و معترضان را در خطر مرگ قرار می‌دهد.»

به گزارش کانون نویسندگان ایران،‌ خانواده و دوستان آقای آبتین که نخستین روزهای ابتلا به ویروس کرونا را در زندان یا با پابند بر تخت بیمارستان در بی‌خبری، فشار روانی و تحت حفاظت نیروهای امنیتی گذرانده است، امیدوارند مرخصی استعلاجی او تمدید شود و بیش از این اخلالی در روند درمان ایجاد نشود.

کانون نویسندگان ایران همچنین مسئولیت تاخیر در اعزام بکتاش آبتین، نویسنده، روزنامه‌نگار و یکی از اعضای این کانون به بیمارستان و هر گزندی به جان و سلامت او را متوجه «حکومت و به ویژه قوه‌ی قضاییه‌» اعلام کرد.

کانون نویسندگان ایران پیشتر با انتشار متنی در کانال تلگرامی خود از شدت گرفتن علائم بیماری آقای آبتین و انتقال شبانه او از زندان به بیمارستان طالقانی خبر داده و اعلام کرده بود با پیگیری‌های خانواده و پس از عدم پاسخگویی مسئولان زندان مشخص شد که بکتاش آبتین به ویروس کرونا مبتلا است و دو ریه او درگیر شده است.

بر اساس اطلاعات موجود، روز دوشنبه ۲۲ آذر ماه، خانواده و وکیل بکتاش آبتین موفق شدند با دریافت موافقت مقامات مسئول برای اعزام به مرخصی استعلاجی این نویسنده، او را از بیمارستان طالقانی به بیمارستان دیگری منتقل کنند تا بتوانند بر روند درمان او نظارت داشته باشند.

راضیه زیدی، وکیل مدافع بکتاش آبتین، نیز پیشتر با اشاره به این که این عضو کانون نویسندگان ایران در بخش آی سی يو بستری است، به وبسایت خبری دیده‌بان ایران گفته بود: «با توجه به این که هر دو ریه ایشان درگیر بیماری شده است ممکن است وضعیت جسمی‌شان رو به وخامت برود.»

پرونده بکتاش آبتین، کیوان باژن، و رضا خندان مهابادی، سه نویسنده ایرانی و از اعضای پیشین هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، در سال ۱۳۹۴ با شکایت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به جریان افتاد و احکام این نویسندگان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام دی ماه سال ۹۸ در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

بنا بر احکام صادره رضا خندان و بکتاش آبتین هرکدام به شش سال و کیوان باژن به سه سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند.

این سه نویسنده ایرانی در اوج بحران شیوع ویروس کرونا در ایران، روز پنجم مهرماه سال ۱۳۹۹ برای اجرای حکم خود به زندان اوین منتقل شدند.

XS
SM
MD
LG