لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

پدیده ثابتی به صدای آمریکا:‌ جمهوری اسلامی با مصادره اموال جامعه بهائیان به دنبال تضعیف آنها است


شعار علیه بهائیان - آرشیو
شعار علیه بهائیان - آرشیو

پس از انتشار خبر صدور حکم مصادره ملک شخصی شیدا تایید، شهروند بهائی ساکن قائمشهر به نفع «ستاد اجرائی فرمان امام»، سخنگوی جامعه جهانی بهائیان به صدای آمریکا گفت: «هدف اصلی این سیاست جمهوری اسلامی تضعيف بهائیان است.»

پدیده ثابتی، سخنگوی جامعه جهانی بهائیان، روز سه‌شنبه ۲۸ دی‌ماه گفت،‌ وضعیت ایران از نظر اقتصادی نامساعد است و جمهوری اسلامی با برنامه هدفمند یورش اقتصادی به بهائیان از یک سو بهائیان را تضعیف، و از سوی دیگر سرمایه آنها را تصرف می‌کند.

به گزارش برخی رسانه‌های حقوق بشری،‌ دادگاه ویژه اصل ۴۹ قانون اساسی مازندران، حکم مصادره ملک شخصی شیدا تایید، شهروند بهائی ساکن قائمشهر به نفع «ستاد اجرائی فرمان امام» را صادر کرده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، این حکم با استناد به «فتوای مراجع تقلید» مبنی بر «مشروع نبودن اموال بهائیان» صادر و طبق آن تملک ملکی به نام شیدا تایید به نهاد موسوم به «ستاد اجرائی فرمان امام» واگذار می‌شود.

سخنگوی جامعه جهانی بهائیان همچنین افزود: « جمهوری اسلامی امیدوار است با تضعیف اقتصادی جامعه بهایی منجر به نابودی جامعه بهایی در ایران شود.»

‌ به گفته خانم ثابتی،‌ دولت ایران از تمام دستگاه‌ها و رسانه‌ها استفاده می‌کند تا اخبار دروغ و افترا به جامعه بهایی نسبت دهد.

این اولین بار نیست که اموال یک شهروند بهایی در ایران مصادره و یا تخریب می‌شود، مصادره املاک بهائیان از سال‌های ابتدای انقلاب آغاز شد.

جامعه جهانی بهائیان اوایل شهریور ماه سال جاری و پس از تصمیم دستگاه قضایی جمهوری اسلامی مبنی بر مصادره زمین‌های شهروندان بهائی استان سمنان در اطلاعیه ای اعلام کرد، در چهار دهه گذشته توقیف دارایی‌ها و املاک، یکی از روش‌های سرکوب بهائیان ایران به دلیل اعتقاداتشان بوده و این بار نیز مقام‌های حکومتی با اقدام به مصادره زمین‌های شش بهائی در استان سمنان، موج جدیدی از خفقان اقتصادی علیه این اقلیت دینی را آغاز کرده است.

اواخر شهریور ماه سال ۹۹ نیز، مقامات محلی شهر ساری در استان مازندران مصوبه‌ای رسمی را مبنی بر «کنترل‌های دقیق» بهائیان شهر «در جهت چگونگی تحرکات‌ آنان» و اقداماتی در جهت «چگونگی نگاه به دانش‌آموزان بهائی» به منظور «جذب آنان به دین اسلام» صادر کردند.

در این سند که نسخه‌ای از آن نیز به صدای آمریکا ارسال شد،‌ آمده است که جلسه کمیسیون «اقوام، فرق و مذاهب شهرستان ساری» در تاریخ ۳۱ شهریور ماه در فرمانداری شهرستان ساری با حضور برخی از مقامات دولتی برگزار و بررسی آخرین وضعیت دراویش و شهروندان بهایی استان مازندران در دستور کار این جلسه قرار گرفته است.

خانم ثابتی در ادامه مصاحبه خود به صدای آمریکا گفت، جامعه جهانی بهائیان پرونده‌ای در مورد برنامه‌ها و عملیات‌ جمهوری اسلامی علیه بهائیان تهیه کرده است و «امیدواریم با ارائه این اسناد جمع‌آوری شده به جامعه جهانی و سازمان ملل متحد، مسئولان جمهوری اسلامی که متهم به اذیت و آزار بهائیان ایران هستند به دادگاه‌های بین الملل کشیده شوند.»

ایران از سال ۱۹۹۹ به دلیل نقض شدید آزادی های مذهبی، در زمره «کشورهای با نگرانی ویژه» در ذیل قانون آزادی مذهبی بین المللی مصوب ۱۹۹۸ قرار دارد. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز بر اساس تازه‌ترین گزارش وضعیت آزادی مذهبی تاکید کرده است که حکومت جمهوری اسلامی ایران همچنان به ارعاب، آزار، اذیت و بازداشت اعضای اقلیت‌های مذهبی، از جمله بهائیان، مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان، مسلمانان سنی و دراویش، ادامه می‌دهد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG