لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۲

خانه های تعدادی از بهائیان شمال ایران با حضور نیروهای امنیتی تخریب شد


آرشیو
آرشیو

منزل سه خانواده‌ بهائی در روستای روشنکوه بخش چهاردانگه شهرستان ساری روز دوشنبه ۱۱ مرداد با حضور نمایندگان تعدادی از سازمان‌های امنیتی و دولتی ایران تخریب شد.

در بیش از چهار دهه گذشته در ایران خانه و گورستانهای زیادی متعلق به یپروان آیین بهاییت تخریب شده و در تازه ترین مورد، خانه‌های سه خانواده بهایی در روستای روشنکوه ساری در استان مازندران، بدون ارائه حکم و یا اخطار قبلی، تخریب شده است.

به گزارش وبسایت حقوق بشری هرانا، این خانه ها متعلق به خانواده‌های ثابتیان، نوید درخشان و عنایتی بوده است. در ویدیویی که در شبکه های اجتماعی درباره تخریب این منازل در روستای روشنکوه منتشر شده صدایی شنیده می‌شود که میپرسد این چه دینی است که شما دارید؟ چه وجدانی است شما دارید؟

به نوشته هرانا، اداره منابع طبیعی استان مازندران مدعی شده که ۱۴ قطعه زمین در روستای روشنکوه، «سابقا جنگل» بوده و بهائیان این روستا با «تصرف در اراضی جنگلی، به کشاورزی و ساخت و ساز مشغول شده‌اند» و به این ترتیب درخواست خلع ید این اراضی از سوی اداره منابع طبیعی مطرح شده است. یک منبع نزدیک به خانواده‌های بهایی با رد ادعای اداره منابع طبیعی، گفته «این اراضی بهائیان قدمتی بالغ بر ۷۰ سال» دارند.

سیمین فهندژ سخنگوی جامعه جهانی بهاییان با اشاره به آزار و اذیت سیستماتیک جمهوری اسلامی علیه بهاییان و تخریب منازل و گورستانهای متعلق به پیروان آیین بهاییت به صدای آمریکا گفت متاسفانه در بیش از چهار دهه گذشته دادخواهی بهائیان در ایران توسط نهادهای قانونی مورد رسیدگی قرار نگرفته است.

پیش از این، فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهائی به صدای آمریکا گفته بود جمهوری اسلامی با کارزار نفرت پراکنی خود علیه بهائیان قصد دارد سرکوب و آزار آنها را توجیه کند.

XS
SM
MD
LG