لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۰

یک شهروند بهایی توسط ماموران امنیتی ایران بازداشت شد


جامعه جهانی بهائی از «کارزار نفرت پراکنی» علیه بهائیان ایران انتقاد کرده است. آرشیو
جامعه جهانی بهائی از «کارزار نفرت پراکنی» علیه بهائیان ایران انتقاد کرده است. آرشیو

کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند یک شهروند بهایی ساکن تهران توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است.

بنابر این گزارش‌ها، ارسلان یزدانی روز چهارشنبه ۱۰ شهریور در منزلش بازداشت شد و ماموران امنیتی ضمن تفتیش خانه او، برخی از لوازم شخصی آقای یزدانی از جمله «لپ‌تاپ، تلفن‌های همراه و کتاب هایش» را با خود بردند.

ارسلان یزدانی متاهل و دارای دو فرزند است.

بهائیان به عنوان بزرگ‌ترین اقلیت دینی غیرمسلمان در ایران، در چهار دهه گذشته با آزار و سرکوب حکومت جمهوری اسلامی روبرو بوده‌اند. محرومیت از تحصیل در دانشگاه ها و داشتن مشاغل دولتی، محرومیت از برگزاری مراسم مذهبی، بازداشت، زندان، و اعدام از جمله مواردی هستند که جامعه بهائی ایران در چهار دهه گذشته متحمل شده است.

مقامات ایران به طور معمول اتهام بهائیان را ارتباط با اسرائیل و جاسوسی برای این کشور عنوان می‌کنند، چرا که بسیاری از زیارتگاه‌های مهم بهائیان در اسرائیل واقع شده است. جامعه جهانی بهائی با رد این گونه اتهام‌ها همواره یادآوری کرده است که اماکن و زیارتگاه‌های بهائیان از چند دهه پیش از شکل‌گیری کشور اسرائیل در آن منطقه واقع شده‌اند.

جامعه جهانی بهائی مدتی پیش با اشاره به «کارزار نفرت پراکنی» علیه بهائیان ایران، خواستار بازخواست حکومت ایران در این مورد شد.

در اطلاعیه جامعه جهانی بهائی که ۱۸ تیر امسال منتشر شد، با تاکید بر بیش از چهار دهه نفرت پراکنی حکومت جمهوری اسلامی علیه بهائیان ایران گفته شده «پروپاگاندای حکومت» علیه بهائیان وارد مراحل جدیدی شده و «پیچیدگی و میزان آن به شدت افزایش یافته است.»

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله اقلیت‌های دینی و قومی، توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG