لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۹

حقوق شهروندی | رد درخواست اعاده دادرسی پرونده مصادره املاک بهائیان روستای ایول


دیوارنویسی علیه بهائیان در ایران
دیوارنویسی علیه بهائیان در ایران

اخبار منتشر شده در رسانه‌‌های حقوق بشری و برخی رسانه‌های ایران حاکی از مرگ فرزند یکی از کشته شدگان جنگ ایران و عراق بر اثر خودسوزی،‌ رد درخواست اعاده دادرسی پرونده مصادره املاک بهائیان، اعتصاب غذای سهیل عربی و بهنام موسیوند،‌ جان‌باختن گروهی از سوختبران با تیراندازی نیروهای مواد مخدر و نگهداری زندانیان متهم به رابطه «با همجنس» در زندانی رجایی‌شهر کرج است.

رد درخواست اعاده دادرسی پرونده مصادره املاک بهائیان

محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل دادگستری، با انتشار متنی در توئیتر خود از رد درخواست اعاده دادرسی در پرونده مصادره املاک بهائیان روستای ایول به دلایل نامشخص خبر داد و نوشت، این درخواست در تاریخ ۳۰ شهریور توسط دادگستری استان مازندان رد شده است.

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود، حکم مصادره اموال این شهروندان بهایی در مهرماه سال جاری از سوی دادگاه تجدید نظر تایید، اما گفته می‌شود نه بهاییان و نه وکلایشان اجازه دسترسی به پرونده را نداشتند.

مصادرۀ املاک بهائیان ایول از سال‌های اولیۀ پس از انقلاب آغاز و در سال ۲۰۱۰ میلادی، خانه‌های متعلق به حدود ۵۰ خانوار بهائی در روستای ایول سار، سوزانده و تخریب شد؛بدین ترتیب ساکنان آنها مجبور به ترک مزارع و خانه‌های اجدادی خود شدند.

مرگ فرزند شهید بر اثر خودسوزی

به گزارش برخی از رسانه‌های داخلی ایران، فرزند یکی از کشته شدگان جنگ ایران و عراق که طی روزهای گذشته به دلیل فقر و بی‌کاری در مقابل ساختمان اداره ‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کهگیلویه و بویراحمد دست به خودسوزی زده بود، پس از دو روز تلاش تیم‌های پزشکی شهرهای شیراز و یاسوج، در بیمارستان سوختگی امیرالمومنین شیراز جان‌باخت.

خبرگزاری «ایرنا» با اشاره به این که برخی مقامات دولتی از جمله معاون ابراهیم رئیسی و استاندار کهگیلویه و بویراحمد در حال پیگیری ابعاد موضوع این خودسوزی هستند، هویت این شهروند را «روح‌الله برازیده» اعلام کرد و به نقل از پزشک معالج او نوشت، بر اثر این حادثه به ریه و مجاری تنفسی آسیب شدیدی وارد شده بود.

نگهداری زندانیان متهم به رابطه «با همجنس» در زندانی رجایی‌شهر

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، از حضور حدود ۱۵ زندانی متهم به رابطه با‌همجنس در بندهای ۲ و ۱۰ زندان رجایی شهر کرج خبر داد و گفت، این زندانیان که تحت عناوین اتهاماتی رابطه «نامشروع» و «لواط» بازداشت شده‌اند، عمدتا به صورت بلاتکلیف در این زندان از آنها نگهداری می‌شود.

هرانا با اشاره به اینکه این زندانیان صرفا به دلیل داشتن «رابطه رضایتمندانه با همجنس» بازداشت شده‌اند، به نقل از یک منبع آگاه نوشت،‌ این افراد در زندان رجایی شهر از سوی زندانیان متهم به جرائم خشن مورد «آزار و اذیت و تهدید» قرار می‌گیرند و برخی از آنها حدود ۲ تا ۵ سال است در زندان هستند و جلسه دادگاه آنها برگزار نشده است.

در حالی که روابط عاطفی و جنسی میان دو همجنس در بسیاری از کشورهای جهان جرم‌زدایی و به عنوان یکی از گرایش‌های جنسی پذیرفته شده، در برخی از کشورهای اسلامی از جمله ایران جرم‌ محسوب می‌شود و مجازات شلاق تا اعدام برای آن در نظر گرفته شده است.

اعتصاب غذای سهیل عربی و بهنام موسیوند

وبسایت حقوق‌بشری «هه‌نگاو» از اعتصاب غذای سهیل عربی و بهنام موسیوند، دو زندانی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج، خبر داد و نوشت این دو زندانی سیاسی روز سه‌شنبه ۲۷ مهر ماه پس از ضرب و شتم توسط ماموران زندان و انتقال به قرنطینه زندان، به نشانه اعتراض دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

یک منبع آگاه دلیل ضرب و شتم این زندانیان سیاسی را اعتراض به بازرسی بدنی اعلام کرد و به هه‌نگاو گفت، سهیل عربی و بهنام موسیوند بر اثر این ضرب و شتم از ناحیه شکم و بیضه آسیب دیده‌اند.

جان‌باختن گروهی از سوختبران با تیراندازی نیروهای مواد مخدر

کمپین فعالین بلوچ از کشته شدن سه سوخت‌بر بلوچ به نام‌های رستم میرولانی، مسعود ریگی و الله بخش هاشمزهی بر اثر تیراندازی نیروهای مبارزه با موادمخدر خبر داد و نوشت، روز چهارشنبه ۲۸ مهر در نتیجه این تیراندازی در مسیر خاش به زاهدان، خودروی این سوختبران آتش گرفته و هر سه نفر جان خود را از دست دادند.

به گزارش این کمپین، در سال گذشته میلادی دستکم ۴۶ سوخت‌بر و کالابر بر اثر تیراندازی مستقیم یا واژگونی خودرو در هنگام تعقیب و گریز، آتش گرفتن خودرو بر اثر نشانه گرفتن گالن‌های سوخت و یا عدم ارائه خدمات اورژانسی به زخمی‌ها، توسط نیروهای امنیتی جان خود را از دست داده‌اند.

XS
SM
MD
LG