لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۰

ضبط ترانه «برای» شروین در لس‌آنجلس؛ هزاران نفر سرود معترضان ایرانی را می‌خوانند


زن، زندگی، آزادی - مهسا امینی - پوستر
زن، زندگی، آزادی - مهسا امینی - پوستر

تیلور هنسن، نوازنده و آهنگساز سرشناس آمریکایی، با همکاری تعدادی از هنرمندان ایرانی و غیر ایرانی، روز شنبه ۴ فوریه ترانه «برای» شروین حاجی‌پور را به صورت گروهی در لس‌آنجلس ضبط خواهد کرد.

با توجه به این که ترانه «برای» به‌عنوان سرود غیررسمی اعتراضات سراسری ایران از محبوبیت زیادی برخوردار است، تیلور هنسن انتظار دارد که عده زیادی در ضبط گروهی این نسخه جدید شرکت کنند.

این پروژه عظیم توسط این هنرمند آمریکایی و سازمان غیرانتفاعی «برای زن زندگی آزادی» انجام می‌شود و آنها امیدوارند که از صدای ۱۶ هزار نفر برای ضبط این ترانه استفاده کنند. این صداها به صورت نمادین نماینده هزاران معترضی هستند که برای مطالبه درخواست‌های به حق خود توسط جمهوری اسلامی زندانی شدند.

شروین حاجی پور - برای
شروین حاجی پور - برای

شرکت‌کنندگان ترجمه بخش پایانی ترانه شروین حاجی‌پور یعنی «برای زن زندگی آزادی» را به صورت گروهی اجرا خواهند کرد. این نسخه جدید در استودیوی موسیقی هنسن در لس‌آنجلس ضبط خواهد شد، مکانی که ۳۸ سال پیش در آن آهنگ مشهور «ما جهان هستیم» با حضور ستاره‌های بزرگ موسیقی ضبط شد.

حمید سعیدی ‌نوازنده و تهیه‌کننده ایرانی‌، جیم اسکات مهندس و تهیه‌کننده، و دیوید گارزا هنرمند و تهیه‌کننده، از جمله چهره‌های دیگری هستند که در تولید این پروژه مشارکت دارند.

علاقمندان به شرکت در این ضبط گروهی باید در صفحه ویژه‌‌ای در تارنمای سازمان «برای زن زندگی آزادی» ثبت نام کنند. افرادی هم که امکان رفتن به استودیو را ندارند، می‌توانند صدای خود را ضبط کنند و برای تهیه‌کنندگان بفرستند.

براساس برنامه اعلام شده، این ترانه قرار است ۱۰ فوریه (۲۱ بهمن)، یک روز پیش از تظاهرات گسترده اعتراضی ایرانیان در نقاط مختلف جهان علیه جمهوری اسلامی منتشر شود. ۴۴ سال پیش در چنین روزهایی انقلاب اسلامی ایران پیروز شد؛ رویدادی که بسیاری از شهروندان این کشور را ناچار به خروج یا مهاجرت از ایران کرد.

اعتراضات سراسری ایران از شهریور گذشته و با کشته‌شدن مهسا امینی که در بازداشت پلیس اخلاق ایران بود، آغاز شد و همچنان ادامه دارد. به گزارش سازمان‌های حقوق بشری از هنگام آغاز این اعتراضات، صدها نفر توسط جمهوری اسلامی زخمی و کشته شدند، و نیروهای امنیتی هزاران نفر را بازداشت کردند.

شروین حاجی‌پور در روزهای ابتدایی اعتراضات پس از انتشار ترانه «برای» و محبوبیت فوق‌العاده این اثر در میان معترضان ایرانی بازداشت شد.

او امسال در مراسم گرمی از شانس زیادی برای دریافت جایزه «دستاورد ویژه: بهترین ترانه برای دگرگونی اجتماعی» برخوردار است که یکی از جوایز جانبی جدید آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط محسوب می‌شود.

مراسم اهدای جوایز گرمی یکشنبه ۵ فوریه در لس‌آنجلس برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG