لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۵

دیپلمات سابق آمریکا: دلبستگی ایران به غنی‌سازی، مذاکرات را طولانی کرد


ادم ارلی:ایران می‌خواهد توان تولید سلاح هسته‌ای را حفظ کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:24 0:00

در حالیکه مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ در مراحل مختلف دنبال می‌شود، یک دیپلمات سابق ایالات متحده، دلبستگی ایران به برنامه غنی‌سازی اورانیوم را عامل اصل طولانی‌ شدن این مذاکرات می‌داند.

ادم ارلی سفیر سابق آمریکا در بحرین در گفت و گو با اسکات استرنز خبرنگار صدای آمریکا گفت که موضع تهران در مورد غنی‌سازی اوارنیوم و ارتباط آن با تسلیحات اتمی، عاملی موثر در طولانی شدن مذاکرات هسته‌ای است.

آقای ارلی گفت: «شک و تردیدم در این مورد برطرف شده است چرا که این توافق، نباید یک قرارداد پیچیده باشد؛ دست برداشتن از غنی‌سازی اورانیوم، قبول محدودیت‌ها و بازرسی و در عوض برداشتن تحریم‌ها. اگر چنین چیزی را بخواهید عملی است. علت این که تاکنون این توافق عملی نشده این است که ایران چنین معاهده‌ای را نمی‌خواهد.

به نظر سفیر پیشین آمریکا در بحرین، مقامات جمهوری اسلامی ایران می‌خواهند غنی‌سازی را ادامه دهند، توانایی تولید سلاح‌های هسته‌ای را داشته باشند و در عین حال تحریم‌ها هم از میان برداشته شود.

ایران و کشورهای ۱+۵ دور جدیدی از مذاکرات هسته‌ای را با محوریت گفت و گوهای ایران و آمریکا از حدود ۱۴ ماه پیش آغاز کرده‌اند. طرفین تا کنون دو بار مهلت دستیابی به توافق را تمدید کرده‌اند. با وجود اینکه مذاکره‌کنندگان اعلام کرده‌اند به دستیابی به توافق بسیار نزدیک هستند اما طولانی شدن مذاکرات نگرانی‌هایی را در داخل ایالات متحده و همچنین برخی کشورهای خاورمیانه برانگیخته است.

به اعتقاد ادم ارلی، دولت آمریکا می‌خواهد در خلال مذاکرات، رابطه دو کشور نیز دوباره تعریف شود و از این رو، حتی با یک قرارداد بد هم راضی است. او گفت: «سیاست خارجی دولت اوباما همراه با اهداف خوبی است ولی واقعیت‌های ناگوار را نادیده می‌گیرد. آیا این مذاکرات با در نظر گرفتن منافع متحدانی مانند عربستان سعودی اردن و امارات متحده عربی انجام می‌شود؟»

آقای ارلی در ادامه دعوت جان بینر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای سخنرانی در کنگره آمریکا درباره ایران و نارضایتی کاخ سفید از چنین اقدامی را بیشتر یک بازی سیاسی می‌داند.

او در این باره به صدای آمریکا گفت: «قطعا این مشکلات در ارتباط با ایران است. کنگره فکر می‌کند ما در سراشیبی یک قرارداد بد با ایران حرکت می‌کنیم و می‌خواهد آن را متوقف کند. آنها می‌خواهند تحریم‌ها را زیاد کنند و اوباما می‌گوید آن را وتو می‌کند. همه به یک بازی سیاسی دست زده‌اند. نتانیاهو با کنگره بازی می‌کند تا در مردم هراس ایجاد کرده و اوباما را مهار کند و شانس خود در انتخابات کشورش را بیشتر کند. کنگره نیز از نتانیاهو برای مقابله با اوباما استفاده می‌کند. این یک بازی سیاسی واشنگتن است».

دعوت جان بینر از نخست وزیر اسرائیل برای سخنرانی در کنگره آمریکا با انتقاداتی روبرو شد. کاخ سفید سفر آقای نتانیاهو به آمریکا را خارج از عرف دیپلماتیک دانست و اعلام کرد که باراک اوباما با نتانیاهو هنگام حضورش در واشنگتن دیدار نخواهد کرد. از سوی دیگر، رقبای انتخاباتی نخست وزیر اسرائیل به برنامه سخنرانی او در کنگره آمریکا انتقاد کرده‌اند چرا که معتقدند بر نتیجه انتخابات پیش رو در اسرائیل تاثیر می‌گذارد.

XS
SM
MD
LG