لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

کمیته بانکی سنا طرح تحریم ایران را تصویب کرد


کمیته بانکی سنا طرح تحریم ایران را تصویب کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

پس از چند روز کشمکش میان کاخ سفید و نمایندگان دموکرات‌ و جمهوریخواه کنگره ایالات متحده، کمیته بانکی سنا روز پنجشنبه طرح موسوم به «قانون ایران عاری از سلاح اتمی» را تصویب کرد.

کمیته بانکی سنا با ۱۸ رای موافق در مقابل ۴ رای مخالف، طرحی را تصویب کرد که در صورت شکست گفتگوهای هسته‌ای جاری با ایران، تحریم‌های سخت تری علیه تهران اعمال شود.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در واکنش به تصویب این طرح، که سناتورها لیندزی گراهام و باب کورکرپیشنهاد کرده‌اند، با بیان این که این طرح بر گفتگوهای جاری هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی «تاثیر منفی» می‌گذارد، گفت در صورت تصویب نهایی، رییس جمهوری آن را وتو خواهد کرد.

پیش از رای گیری، سناتور ارشد دموکرات شراد براون از اعضای کمیته خواست تا ماه ژوئن، برای تصویب این طرح صبر کنند، تا روشن شود آیا این مذاکرات می‌تواند مسئله اتمی ایران را حل کند یا خیر.

به گفته سنتور براون «به نظر می‌رسد آنهایی که بزرگترین تردید را در مورد رسیدن به توافق با ایران دارند، باید همچنین بیشترین بی میلی راهم برای انجام کاری داشته باشند، که توانایی ما را در صورت شکست مذاکرات، برای تشدید تحریم‌های چندجانبه تضعیف می‌کند.»

تنها ۴ سناتور دموکرات، شراد براون، جک رید، جف مرکلی و الیزابت وارن به این طرح رای منفی دادند. ۶ سناتور دموکرات دیگر، از جمله سناتور شومر، به جمهوریخواهان پیوستند و به تصویب آن رای دادند.

سناتور باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنا نیر که خود طراح طرح لزوم ارجاع هر توافق نهایی با ایران به کنگره است، و در نشست کمیته بانکی حضور داشت به بیشتر متمم‌های الحاقی رای منفی داد.

سناتور کورکر افزود «بنابراین من امروز به قسمت اعظم این متمم‌ها رای منفی می‌دهیم و دلیل آن این است که سناتور منندز و سناتور کرک ائتلافی تشکیل دادند که دوحزبی است و با آن که من از این طرح حمایت می‌کنم، اما به احترام این ائتلاف دوحزبی، رای منفی به متمم‌ها می‌دهم.»

آقای کورکر و ریچارد شلبی رییس کمیته هردو از ضرورت نقش داشتن کنگره است حمایت کردند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG