لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۱

نتانیاهو: از هر فرصتی برای نشان دادن خطر ایران هسته‌ای استفاده می‌کنم


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از تصمیم خود برای سخنرانی در کنگره آمریکا دفاع کرد و گفت این وظیفه اوست که از هر فرصتی برای نمایاندن خطر ناشی از برنامه هسته ای ایران علیه اسرائیل استفاده کند.

نتانیاهو، در جلسه روز یکشنبه کابینه اسرائیل اعلام کرد در سخنرانی‌اش در کنگره آمریکا رهبران ایالات متحده و جهان را از یک توافق هسته‌ای احتمالی با ایران که اسرائیل را به خطر بیاندازد، منع خواهد کرد. آقای نتانیاهو گفت تضمین موجودیت اسرائیل و جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی وظیفه او به عنوان نخست وزیر اسرائیل است..

سخنرانی نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا که برای سوم مارس برابر با ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۳، تدارک دیده شده، سبب ایجاد شکاف سیاسی در هر دو کشور شده است. سیاستمداران اسرائیل بر این باورند که سخنرانی آقای نتانیاهو می‌تواند انتخابات سراسری در آن کشور را، که به فاصله‌ای کوتاه برگزار می‌شود تحت الشعاع قرار دهد. بعضی چهره‌های سیاسی رقیب و اپوزیسیون اسرائیل، آقای نتانیاهو را بخاطر پذیرش دعوت جان بینر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا برای سخنرانی در اجلاس مشترک کنگره سرزنش می‌کنند.

دعوت آقای بینر از نخست وزیر اسرائیل بدون هماهنگی با کاخ سفید و بر خلاف عرف سیاسی مرسوم صورت گرفته که بر پایه آن، تنها رئیس جمهوری آمریکا از رهبران خارجی دعوت می‌کند. از این رو، باراک اباما، رئیس جمهوری آمریکا در سفر ماه مارس بنیامین نتانیاهو با او دیدار نخواهد کرد.

با این وجود، نتانیاهو از تصمیم خود برای سفر به آمریکا و سخنرانی در کنگره دفاع کرد و در کابینه اسرائیل گفت که به عنوان نخست وزیراسرائیل، موظف است از هیچ تلاشی برای جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح اتمی که به طرف اسرائیل نشانه خواهد رفت کوتاهی نکند.

او گفت: «این یک تلاش جهانی است و من به هر کجا که دعوت بشوم برای مطرح کردن موضع اسرائیل و تضمین آینده و موجودیت آن، خواهم رفت».

نتانیاهو با روند مذاکرات هسته‌ای مخالف است و خواستار سختگیری بیشتر برای حذف کامل برنامه اتمی ایران شده است. از سوی دیگر، کنگره آمریکا نیز که اکثریت آن را جمهوریخواهان در اختیار گرفته‌اند، تلاش دارند شرایط سختگیرانه‌تری را برای توافق هسته‌ای احتمالی با ایران بوجود بیاورند.

XS
SM
MD
LG