لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۵

جمهوریخواهان: به مقابله با بلندپروازی‌های اتمی ایران ادامه می‌دهیم


جمهوریخواهان: به مقابله با برنامه اتمی ایران ادامه می‌دهیم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:40 0:00

در پی سخنرانی سالانه رئیس جمهوری ایالات متحده در نشست مشترک کنگره در ساعات پایانی سه‌شنبه، نمایندگان جمهوریخواه کنگره بطور گسترده‌ای به اظهارات باراک اوباما، از جمله بخشی که مربوط به گفتگوهای هسته‌ای با ایران بود، واکنش نشان دادند.

آقای اوباما در این سخنرانی، که به گزارش سالانه وضعیت کشور موسوم است، با بیان این که دیپلماسی واشنگتن در رابطه با پرونده هسته‌ای ایران در حال جواب دادن است، گفت در صورتی که در این برهه زمانی کنگره تحریم‌های جدیدی را تصویب کند، آن را وتو خواهد کرد.

جونی ارنست سناتور تازه انتخاب شده از ایالت آیوا که نسبتا یک ایالت شناور انتخاباتی است از سوی جمهوریخواهان، و کرت کلاوسون نماینده تازه منتخب مجلس نمایندگان از سوی جناح تی پارتی در حزب جمهوریخواه، واکنش‌ها به سخنرانی آقای اوباما را ارایه کردند.

خانم ارنست که نخستین زن سناتور از ایالت آیوا است، چهره‌ای است که جمهوریخواهان به عنوان تصویر و نماد اصول و برنامه‌های حزبی در کنگره جدید معرفی کردند. او شب گذشته در پیام خود بطورخیلی کوتاه در مورد ایران صحبت کرد و گفت «ما برای مقابله با بلندپروازی‌های اتمی ایران تلاش خواهیم کرد.»

اد رویس رییس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان نیز در بیانیه‌ای در مورد تکرار تهدید وتوی مصوبه‌های تحریمی احتمالی کنگره علیه ایران توسط رئیس جمهوری، با بیان این که «پرزیدنت یک گزینه نادرست ارایه می‌دهد،» افزود «او به جای رد آنچه که مؤثر بوده، باید با کار با کنگره بر افزایش اهرم فشار در مذاکرات با ایران تمرکز کند.»

جان بینر رییس مجلس نمایندگان روز چهارشنبه از سیاست‌ها، اولویت‌ها و تهدیدهای وتوی باراک اوباما انتقاد کرد و گفت یکی از اولویت‌هایی که نیاز به توجه دارد، حفاظت از آمریکا و متحدان آن در خارج است.

وی همچنین اضافه کرد «به همین دلیل من از نتانیاهو نخست وزیر اسراییل دعوت کردم ماه آینده در نشست مشترک کنگره در ارتباط با تهدید عظیم اسلام رادیکال، و نیز تهدیدی که از سوی ایران نه تنها متوجه خاورمیانه، بلکه متوجه جهان است، حضور یابد.»

جان بینر در ادامه گفت در مورد دعوت از نخست وزیر اسراییل، با کاخ سفید مشاوره نکرده، چون تهدید جدی از سوی تهران و جهادی‌های اسلامگرا، که به گفته او باراک اوباما آن را دیشب نادیده گرفت، نیاز به گفتمان جدی دارد.

از سوی دیگر برخی سناتورهای دموکرات روز گذشته گفتند ملاحظاتی در مورد پیشبرد لوایح تحریمی علیه تهران دارند. از جمله سناتور چاک شومر، که طرح‌های تحریمی را پیشتر حمایت کرده بود، روز سه‌شنبه گفت صبر کنیم تا طرحی تهیه و ارائه شود.

سناتور باب کیسی هم گفت در مورد زمان این طرح‌ها سئوالاتی مطرح است که جای بحث دارند و افزود فکر نمی‌کند در آینده نزدیک اتفاقی روی دهد.

سناتور جونی ارنست شب گذشته در ارتباط با مواضع و سیاست‌های حزبی جمهوریخواهان در کنگره جدید تاکید کرد، که نتایج انتخابات ماه نوامبر کنگره، پیام مردم مبنی بر تایید سیاست‌های جمهوریخواهان بود و جمهوریخواهان با پیروی از خواست مردم اکنون مسیر تازه‌ای را برای کشور تعیین می‌کنند.

وی گفت «امشب به جای واکنش به یک سخنرانی ، میل دارم در مورد اولویت‌های شما و در مورد کنگره جمهوریخواه جدیدی که شما انتخاب کردید صحبت کنم، و این که چگونه ما واشنگتن را بار دیگر وادار به تمرکز بر نگرانی‌های شما خواهیم کرد.»

عملکرد کنگره تحت اکثریت جمهوریخواهان در دو سال آخر ریاست جمهوری باراک اوباما، میزان همکاری بین نمایندگان کنگره و دولت دموکرات او را روشن خواهد کرد.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG