لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

سناتور گراهام: سقوط قیمت نفت، نقشه عربستان برای مقابله با ایران است


سناتور لیندسی گراهام در یک برنامه رادیویی گفت که کنگره باید حرف آخر را در هر توافق هسته ای با ایران بزند.

به نوشته نشریه آمریکایی هیل، سناتور جمهوریخواه که به تازگی از سفر خاورمیانه خود بازگشته است در یک برنامه رادیویی در نیویورک گفت که رهبران منطقه به او گفته‌اند «دشمن آمریکا بودن بهتر است تا دوست آمریکا بودن، چرا که شما به دشمنان خود بیشتر احترام میگذارید»

او اضافه کرد که اعراب و اسرائیل به او گفته اند که اگر توافق اتمی با ایران انجام شود- مانند آنچه در دست پیشنهاد است، و مانند آنچه در مورد کره شمالی در جریان است- آنگاه شما با یک مسابقه هسته‌ای در خاورمیانه روبرو خواهید شد.

سناتور گراهام همچنین گفت که سقوط قیمت نفت توسط عربستان، برای در هم شکستن ایران طراحی شده است.

این سناتور جمهوریخواه گفت: «مقامات عربستان سعودی در سخنانی که جای تردیدی باقی نمی‌گذارد به ما گفته‌اند که آنها کنار نمی‌نشینند تا ببینند ایرانی‌ها قابلیت هسته‌ای پیدا کرده‌اند، بدون آنکه اقدامی مشابه [ایران] انجام دهند.

کنگره آمریکا که اکنون جمهوریخواهان در آن اکثریت یافته‌اند، خواستار سختگیری بیشتر در مذاکرات هسته‌ای هستند و طرح‌های مختلفی را برای تصویب تحریم‌های بیشتر علیه برنامه هسته‌ای ایران در دست بررسی دارد اما باراک اوباما بارها تاکید کرده که اگر کنگره تحریم جدیدی علیه ایران تصویب کند، آن را وتو خواهد کرد.

سناتور گراهام همچنین هفته پیش از دعوت رئیس کنگره آمریکا از نخست وزیر اسرائیل برای سخنرانی در کنگره حمایت کرد و گفت: «گمان نمی‌کند کسی بتواند بهتر از نتانیاهو خطراتی که به دنبال یک توافق بد با ایران ما را تهدید می‌کند، توضیح دهد.»

جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، از بنیامین نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره دعوت کرده و نتانیاهو نیز این دعوت را پذیرفته است. کاخ سفید این سفر را خلاف تشریفات رایج دیپلماتیک دانسته و اعلام کرده که رئیس جمهوری ایالات متحده در جریان این سفر، با نتانیاهو دیدار نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG