لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۱

کاخ سفید: دعوت جان بینر از نتانیاهو خلاف تشریفات رایج است


کاخ سفید به دعوت از نخست وزیر اسرائیل برای سخنرانی در کنگره آمریکا در مورد افراط گرایی اسلامی و برنامه اتمی ایران واکنش نشان داد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت اقدام جان بینر رئیس مجلس نمایندگان برای دعوت از رهبر یک کشور، نقض پروتکلی است که می گوید رهبر هر کشور باید پیش از سفرش به کشور دیگری، با رهبر کشور میزبان تماس بگیرد.

وی تاکید کرد سفرهای آقای اوباما به کشورهای دیگر طبق همین تشریفات صورت می گیرد.

جان بینر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا خواهان افزایش تحریم های اتمی علیه ایران است، موضوعی که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با آن مخالف است و گفته در صورت تصویب تحریم های بیشتر در کنگره در حین انجام مذاکرات اتمی با ایران، آن را وتو خواهد کرد.

آقای اوباما در سخنرانی روز سه شنبه خود در کنگره آمریکا، بار دیگر از دیپلماسی با ایران دفاع کرد و گفت دیپلماسی واشنگتن در رابطه با پرونده هسته‌ای ایران در حال پیشرفت است.

​خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه به نقل از یک مقام دفتر نخست وزیری اسرائیل گزارش داد بنیامین نتانیاهو این دعوت را پذیرفته و روز ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن ماه) در کنگره سخنرانی خواهد کرد.

اسرائیل برنامه هسته‌ای ایران را تهدیدی علیه خود می‌داند و می‌گوید جمهوری اسلامی به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای است، اتهامی که رهبران جمهوری اسلامی آن را رد می کنند.

نتانیاهو مخالف گفتگوهای آمریکا و دیگر قدرت‌های جهانی با ایران است که از سال گذشته پس از چند سال رکود از سر گرفته شد.

نمایندگان کنگره آمریکا، که پس از انتخابات میان‌‌دوره‌ای پائیز گذشته اکثریت هر دو مجلس سنا و نمایندگان را کسب کردند، به دنبال تصویب طرحی برای رد یا تایید هرگونه توافق احتمالی اتمی با ایران هستند، و از سوی دیگر نیز قصد دارند طرحی را به تصویب برسانند که در صورت شکست مذاکرات، تحریم‌ها علیه ایران تشدید شود.

باراک اوباما در سخنرانی سه شنبه شب خود در مورد وضعیت کشور، به قانونگذاران آمریکایی گفت «بنابر این من هر تحریم جدیدی که پیشرفت های بدست آمده را تهدید کند وتو خواهم کرد. مردم آمریکا از ما انتظار دارند به جنگ به عنوان آخرین چاره بنگریم، و من قصد دارم که به این حکمت وفادار بمانم.»

XS
SM
MD
LG