لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

تداوم موفقیت‌های نماهنگ اعتراضی «یار»؛ فرناز اوحدی: از شجاعت مردم ایران می‌گویم


فرنازاوحدی، خواننده و آهنگساز ایرانی ساکن اسپانیا
فرنازاوحدی، خواننده و آهنگساز ایرانی ساکن اسپانیا

موفقیت نماهنگ-فیلم «یار» در جشنواره‌های بین‌المللی همچنان ادامه دارد. این اثر برای قطعه «یار دبستانی من» ساخته شده که اخیراً فرناز اوحدی آن‌ را به شیوه متفاوتی در سبک فلامنکو فارسی اجرا کرده است.

این خواننده و آهنگساز ایرانی ساکن اسپانیا، پس از کشته‌شدن مهسا امینی و آغاز اعتراضات سراسری در ایران، این قطعه را برای حمایت از معترضان خواند، و با همکاری تعدادی از هنرمندان سرشناس اسپانیایی نماهنگ «یار» را برای آن ساخت.


فرناز اوحدی به بخش فارسی صدای آمریکا می‌گوید: «در اسپانیا بودم و روی آلبوم چهارم خود کار می‌کردم که قتل مهسا ژینا امینی اتفاق افتاد. من نیز مانند همه ایرانیان و هم‌زبانان که دور دنیا پخش هستیم، شدیدا تحت تاثیر قرار گرفتم.»

خانم اوحدی در ادامه می‌افراید: «همه ما از راه دور شاهد تمام ماجراهایی بودیم که در ایران اتفاق می‌افتاد، احساس می‌کردم که باید کاری انجام دهم و به همین دلیل تصمیم گرفتم تا برای حمایت از مردم آهنگی بخوانم.»

این خواننده و آهنگساز ایرانی با توجه به محبوبیت «یار دبستانی من» و ارتباط آن با مسائل اجتماعی ایران، تصمیم گرفت تا این قطعه را در دستگاه «فروکا» و با حال و‌ هوای فلامنکو به‌صورت مرثیه اجرا کند.

فرناز اوحدی می‌گوید: «مشغول برنامه‌ریزی برای ضبط موزبک ویدئو بودیم و هماهنگی برای فیلمبرداری را انجام می‌دادیم، ولی خبرهای ناگوار تمامی نداشت، در این دوران مسمومیت‌های دبستان‌های دخترانه پیش آمد و ماجراهایی بعدی که همه در جریان هستیم، این مسائل انگیزه ما را برای تکمیل این پروژه بیشتر کرد.»

خانم اوحدی در ادامه می‌افراید: «صحنه‌های این نماهنگ-فیلم در یک‌ کارخانه نمک فیلمبرداری شد که یک ساعت با شهر بارسلونا فاصله دارد.»

او افزود: «این کارخانه در طول روز فعال بود و ما روی یک تپه نمک نزدیک آن فیلمبرداری کردیم، و عصر پس از تعطیلی کارخانه، فیلمبرداری را در داخل ادامه دادیم. کل کار بصورت فشرده در یک روز انجام شد.»


نماهنگ یار را فر‌‌‌َن مِنچِن، از سینماگران مطرح اسپانیایی، کارگردانی کرده است. او افتخارات زیادی در کارنامه حرفه‌ای خود دارد و با نتفلیکس اسپانیا همکاری می‌کند. آنا اَگرَز و امیلیو اوچَندو، از رقصنده‌های معروف فلامنکو، نیز در این اثر به هنرنمایی پرداخته‌اند.

فرناز اوحدی می‌گوید: «دلیل اصلی ساخت این فیلم این است، ما که در خارج از ایران هستیم، و البته من شخصا خود را می‌گویم، احساس امنیت بیشتری داریم، احساس کردم وظیفه دارم که صدای اتفاقاتی باشم که هنوز در ایران رخ می‌دهد، و باید در بوق و کرنا بدمیم، و نگذاریم تا این نور افکنی که روی ایران هست خاموش شود.»

اکران یار از دو ماه پیش در جشنواره‌های مختلف در گوشه و کنار جهان آغاز شده است و به گفته تهیه‌کنندگان، تاکنون موفق به دریافت ۱۴ جایزه در زمینه‌هایی مانند بهترین موسیقی، نماهنگ، رقص، رقصنده، فیلمبرداری، یا فیلم‌نامه شده است.

خانم اوحدی می‌گوید: «از همه مهمتر این است که وقتی در جشنواره‌ها حاضر می‌شوم یا از طریق زوم برای این فستیوال‌ها صحبت می‌کنم، پرسش‌هایی مطرح می‌شود که برای من بسیار ارزشمند است. فرصت دارم تا درباره ایران صحبت کنم، از شجاعت زنان، مردان، و بچه‌های ایران می‌گویم، و این برای من بسیار مهم است.»


این خواننده و آهنگساز ایرانی در ادامه می‌افزاید: «یک هدف کوچک دیگرم این است که تمام ایرانی‌هایی که دور دنیا پراکنده هستند، ایرانی‌های دیگری را در اطراف خود می‌شناسند. حتی اگر یک نفر که از جشنواره خارج می‌شود، ایرانی دیگری را بغل کند و احوالش را بپرسد، به او بگوید که می‌دانم که چه خبر است و چه حالی داری، من وظیفه خود را انجام دادم.»

فرناز اوحدی، خواننده و آهنگساز فلامنکو در سبک فارسی، فعالیت‌های هنری خود در دنیای فلامنکو را از سال ۱۹۹۸ با رقص شروع کرد.

این هنرمند از سال ۲۰۰۱ به آوازخوانی پرداخت و در سال ۲۰۱۰شروع به خواندن به زبان فارسی کرد. او که مدتها ساکن کانادا بود، از دو سال پیش در جنوب اسپانیا زندگی می‌کند.

یار دبستانی من، سروده منصور تهرانی است و در ابتدا توسط فریدون فروغی، و سپس جمشید جم خوانده شد.

این اثر در طول دهه‌ها توسط تعدادی از هنرمندان ایرانی در سبک‌های گوناگونی اجرا شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG