لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۷

تبرئه از دو اتهام و صدور حکم ۶ سال و ۳ ماه زندان برای توماج صالحی


 توماج صالحی، رپر معترض
توماج صالحی، رپر معترض

حساب کاربری توماج صالحی که توسط نزدیکان او اداره می‌شود، با انتشار توئیتی از صدور حکم ۶ سال و ۳ ماه زندان برای این هنرمند زندانی خبر داد.

توماج صالحی، خواننده منتقد جمهوری اسلامی و زندانی سیاسی، از روز ۸ آذر سال گذشته تاکنون زندانی است. او یکی از زندانیان سیاسی است که بر اساس گزارش‌ها، شکنجه شده و با خطر اعدام روبه‌رو بود.

حکم زندان برای توماج صالحی
حکم زندان برای توماج صالحی

ساعتی بعد، رزا اعتماد انصاری وکیل توماج صالحی در گفت‌وگو با «شبکه شرق» اعلام کرد موکلش به اتهام «افسادفی‌الارض» به ۶ سال و ۳ ماه حبس محکوم شده و از اتهامات «توهین به بنیان‌گذار و رهبر جمهوری اسلامی» و «ارتباط با دول متخاصم» تبرئه شده است

به گفته او توماج صالحی به بند عمومی زندان منتقل شده است.

خبرگزاری تسنیم روز چهارشنبه ۱۴ تیرماه، ادعا کرد «بر اساس اخبار شنیده‌ شده» به دلیل «همکاری موثر» توماج صالحی با مسئولین پرونده، «حکم اولیه اعدام» به حبس تقلیل یافته است.

این ادعای خبرگزاری تسنیم توسط وکلای این رپر معترض رد شد. در واکنش به خبر خبرگزاری نزدیک به نهادهای امنیتی، رزا اعتماد انصاری از وکلای توماج صالحی، ادعای خبرگزاری تسنیم را «کذب محض» خواند و گفت پرونده توماج هنوز مختومه نشده و به مرحله انشا رای هم نرسیده است.

رزا اعتماد انصاری در گفتگو با شرق با اشاره به آخرین جلسه دادگاه توماج صالحی، در روز یکشنبه ۱۲ تیرماه، تاکید کرده بود که انشاء و ابلاغ رای بین یک هفته تا ۱۰ روز طول می‌کشد.

محاکمه توماج صالحی در ماه‌های گذشته در سکوت خبری و پشت درهای بسته برگزار شده و هیچ جزئیاتی درباره چگونگی روند رسیدگی به پرونده این خواننده رپ زندانی در رسانه‌ها بازتاب نیافته است.

بازداشت، شکنجه، اخذ اعتراف اجباری و سرانجام برگزاری دادگاه غیرعلنی برای توماج صالحی با واکنش‌های بین‌المللی همراه شده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها با ابراز نگرانی عمیق از «رفتار خشن رژیم» با توماج صالحی خواستار پایان این رفتار از سوی جمهوری اسلامی ایران شده است.

اتهامات مطرح‌شده علیه توماج صالحی شامل «افساد فی الارض»، «همکاری با دولت متخاصم»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «دعوت به اغتشاش» اعلام شده بود.

این در حالیست که اقبال اقبالی، دایی توماج، به تازگی در گفتگو با صدای آمریکا طرح این اتهامات علیه توماج صالحی را بدون پایه حقوقی و قانونی دانسته بود.

خیابان‌ها و میدان‌های اصلی چندین شهر جهان روز شنبه ۱۷ تیر ماه، صحنه گردهمایی‌ها و تظاهرات اعتراضی ایرانیان در حمایت از توماج صالحی، خواننده معترض زندانی و دیگر معترضان داخل کشور بود.

XS
SM
MD
LG