لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

سازمان بهداشت جهانی شیوع آبله میمون را «وضعیت اضطراری جهانی» اعلام کرد


ابتلا به آبله میمون. آرشیو
ابتلا به آبله میمون. آرشیو

رئیس سازمان بهداشت جهانی با اشاره به گسترش آبله میمون در بیش از ۷۰ کشور جهان، شیوع این بیماری را «وضعیت بهداشتی اضطراری بین‌المللی» اعلام کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، اعلام این وضعیت می‌تواند انگیزه و محرکی برای سرمایه‌گذاری بیشتر به منظور مقابله و درمان این بیماری ویروسی باشد که زمانی بسیار نادر بود.

تدروس آدهانوم، رئیس سازمان بهداشت جهانی گفت: «ما با شیوعی مواجه هستیم که به سرعت در سراسر جهان، از طریق راه‌های جدید انتقالی که خیلی برای ما قابل درک نیست و با معیارهای بهداشت جهانی تطبیق می‌کند، گسترش یافته است.»

وی افزود: «می دانم این [اقدام] یک روند آسان و ساده نبوده است و نظرهای متفاوتی در بین اعضای کمیته وجود دارد.»

وضعیت اضطراری جهانی، بالاترین سطح هشدار سازمان بهداشت جهانی است، اما این نامگذاری لزوماً ناشی از مسری بودن و کشنده بودن یک بیماری نیست.

دکتر مایکل راین، رئیس بخش اورژانس سازمان بهداشت عمومی، گفت که دبیرکل سازمان تصمیم گرفته است که آبله میمون را در این رده قرار دهد تا جامعه جهانی شیوع فعلی را جدی بگیرد.

اگر چه آبله میمون ده‌ها سال در بخش‌هایی از مرکز و غرب آفریقا وجود داشته، اما تا ماه مه، که مقامات بهداشت مواردی را در اروپا، آمریکای شمالی و نقاط دیگر جهان شناسایی کردند، به خارج از قاره آفریقا و به طور گسترده در بین مردم شیوع نیافته بود.

اعلام وضعیت اضطراری جهانی به این معنی است که شیوع آبله میمون یک «رویداد استثنائی» است که می‌تواند به کشورهای بیشتری گسترش یابد و نیاز به واکنش هماهنگ جهانی دارد.

XS
SM
MD
LG