لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

پژوهشگران بریتانیایی می‌گویند آبله میمون علائمی متقاوت با شیوع‌های پیشین دارد


یک مرکز واکسیناسیون آبله میمون در پایتخت آمریکا
یک مرکز واکسیناسیون آبله میمون در پایتخت آمریکا

پژوهشگران بریتانیایی می‌گویند بیماران مبتلا به آبله میمون در بریتانیا به طور قابل توجهی علائم متفاوتی با موارد مشاهده شده در شیوع‌های قبلی این بیماری دارند.

پژوهش بر روی ۵۴ بیمار در کلینیک‌های سلامت جنسی لندن در ماه مه امسال نشان داد که بیماران تب و خستگی کمتر و ضایعات پوستی بیشتری را در ناحیه تناسلی و مقعدی خود گزارش داده‌اند.

آبله میمون، یک بیماری ویروسی معمولاً خفیف است که در چندین کشور در غرب و مرکز آفریقا بومی است اما از اوایل ماه مه باعث ابتلای بیش از ۵ هزار نفر و یک مورد مرگ شده که عمده آنها در اروپا بوده است.

این تحقیق از لندن که در مجله بیماری‌های عفونی «لنست» منتشر شده است، با نظر نهاد‌های بهداشت عمومی مانند مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ آمریکا مطابقت دارد که می‌گویند شیوع کنونی این «غیرعادی» است.

نویسنده‌های این مقاله می‌گویند تعاریف موجود باید مورد بازنگری قرار گیرند تا از «نادیده گرفته شدن» موارد پیشگیری شود. آنها می‌گویند آبله میمون ایجاد عفونت‌های رایج مقاربتی مانند سیفلیس را تقلید می‌کند.

این پژوهش همچنین نشان داد که یک چهارم بیماران مبتلا به آبله میمون به ویروس «اچ‌آی‌وی» نیز مبتلا بودند و یک چهارم مبتلایان، بیماری‌های مقاربتی دیگری نیز داشتند.

شمار کل موارد ابتلا به آبله میمون به ۵ هزار و ۷۸۳ نفر در ۵۲ منطقه دنیا رسیده است.

بریتانیا با بالای هزار و ۲۰۰ مورد، بیشترین موارد ابتلا در جهان را ثبت کرده است.

نقشه جهانی شیوع آبله میمون در دنیا - مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا
نقشه جهانی شیوع آبله میمون در دنیا - مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا

سازمان بهداشت جهانی روز شنبه اعلام کرد که آبله میمون ممکن است در ده‌ها کشور در حال گسترش باشد اما هنوز به عنوان یک «وضعیت اضطراری» جهانی واجد شرایط نیست.

تدروس آدهانوم ، دبیر کل این سازمان گفت آبله میمون به سرعت در حال تکامل است و به دولت‌های سراسر جهان توصیه کرد تا نظارت، ردیابی تماس و تست‌های خود را افزایش دهند. او همچنین از رهبران جهان خواست تا اطمینان حاصل کنند که افراد در معرض خطر به واکسن و درمان‌های ضد ویروسی دسترسی داشته باشند.

آمریکا واکسیناسیون آبله میمون را برای افرادی که در معرض «خطر بالای» ویروس هستند، ارائه می‌دهد.

آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا نشان می‌دهد ۴۶۰ مورد تأیید‌شده یا مشکوک به آبله میمون در ۳۲ ایالت و واشنگتن دی‌سی، پایتخت این کشور ثبت شده است.

اگرچه آبله میمون در کشورهای همسایه ایران از جمله ترکیه نیز مشاهده شده است، مقامات بهداشتی ایران می‌گویند هنوز هیچ موردی از این بیماری در کشور را ثبت نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG