لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۲

افزایش جهانی ابتلا به آبله میمون؛ نهاد بهداشتی آمریکا سطح هشدار را بالا برد


مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا رهنود جدید سفر صادر کرد
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا رهنود جدید سفر صادر کرد

با عبور موارد مشکوک یا قطعی ابتلا به آبله میمون از هزار مورد، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا هشدار آبله میمون را به سطح ۲ رساند و مردم را تشویق کرد که «اقدامات احتیاطی» به کار گیرند.

رهنمود جدید شامل استفاده از ماسک هنگام سفر و پرهیز از تماس نزدیک با حیوانات و افراد بیمار، به ویژه افراد دارای التهابات پوستی، است.

در حالی که این نهاد بهداشت عمومی اعلام کرد خطر برای «عموم مردم» کم است، اما صدور این هشدار مردم را تشویق می‌کند که از تماس نزدیک با افراد بیمار، بپرهیزند. همچنین از کسانی که علائم ویروس نشان داده‌اند خواسته شده است از تماس با دیگران خودداری کنند و برای راهنمایی با پزشک یا کادر درمان منطقه خود تماس بگیرند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا می‌گوید تا روز دوشنبه، هزار و نوزده مورد تأیید شده و مشکوک به آبله میمون در ۲۹ کشور جهان‌گزارش شده است.

بریتانیا با ۳۰۲ مورد مشکوک و تأییده شده ابتلا تاکنون بیشترین موارد را ثبت کرده است. پس از آن اسپانیا با ۱۹۸ مورد، پرتغال با ۱۵۳ مورد و کانادا با ۸۰ مورد مشکوک یا قطعی ابتلا قرار می‌گیرند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا می‌گوید تاکنون ۲۵ مورد تأیید شده آبله میمون در کشور شناسایی شده است. این نهاد بهداشتی از پزشکان خواسته است تا در صورت مشکوک شدن به آبله میمون تست بگیرند. این نهادهمچنین هشدار داده است که ممکن است انتقال ویروس در سطح جامعه رخ داده باشد هر چند خطر کلی سلامت عمومی کم است.

  • آبله میمون در ایران و کشورهای همسایه

در ایران، اما پس از انتشار چندین گزارش در فضای مجازی مبنی بر مشاهده موارد مشکوک ابتلا به آبله میمون، اعلام شد که موردی وجود ندارد.

رئیس اداره بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت ایران گفته است که هیچ مورد مثبتی ثبت نشده است.

بهزاد امیری همچنین گفت که علاوه بر انستیتو پاستور تهران، نمونه‌گیری از افراد مشکوک و محتمل بیماری در ابتدا در انستیتو در دانشگاه‌های قطب هر منطقه نیز نمونه‌گیری انجام می‌شود.

از کشورهای همسایه ایران، امارات متحده عربی، مواردی از این بیماری را ثبت کرده‌ است.

وزارت صحت عامه افغانستان گفته است که هنوز به کیت‌های تشخیصی ویروس آبله میمون دسترسی ندارند و قرار است سازمان بهداشت جهانی آنها را در اختیار مقامات بهداشتی این کشور قرار دهد.

ویروس آبله میمون تاکنون در بیشتر موارد در مردانی مشاهده شده است که با مردان دیگر رابطه جنسی داشته‌اند.

توالی‌یابی ژنتیکی نشان می‌دهد که این ویروس به جای اینکه از حیوانات به انسان منتقل شده باشد، سال‌هاست که بین انسانها در چرخش است.

یک گزارش پژوهشگران دانشگاه ادینبورگ بریتانیا می‌گوید این ویروس دست‌کم از سال ۲۰۱۷ انتقال انسان به انسان این ویروس وجود داشته است.

توالی‌یابی ژنومی نشان می‌دهد که ویروس‌های کنونی آبله میمون با ویروس‌هایی که در تعداد اندکی از موارد ابتلا در اسرائیل، نیجریه، سنگاپور و بریتانیا بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ شناسایی شده بودند، مرتبط هستند.

XS
SM
MD
LG