لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

شیوع آبله میمون خارج از آفریقا؛ بریتانیا ۵۰ مورد دیگر ثبت کرد


مقامات بهداشتی بریتانیا با ثبت ۵۰ مورد دیگر آبله میمون در خاک این کشور در مجموع ۵۷۳ نفر از مبتلایان به این بیماری را شناسایی کردند که باعث می‌شود بریتانیا به بزرگ‌ترین مرکز شیوع این بیماری در مکانی خارج از آفریقا تبدیل شود.

آژانس امنیت بهداشت بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که بیشتر موارد ابتلا در مردان همجنس‌گرا یا دوجنس‌گرا شناسایی شده است، اما هشدار داده که هر فردی که در تماس فیزیکی نزدیک با مبتلا است، در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارد.

دکتر هانس کلوگه، رئیس بخش اروپایی سازمان بهداشت جهانی بر اهمیت اینکه این بیماری را نباید به هیچ گروه اجتماعی نسبت داد تأکید کرده است و می‌گوید انگ‌هایی از این دست، تلاش‌ها برای نشان دادن یک واکنش مؤثر بهداشت عمومی را تضعیف می‌کند.

این مقام سازمان بهداشت جهانی همچنین خواستار اقدام فوری کشورهای اروپایی برای افزایش نظارت، تست‌های تشخیصی و توالی‌یابی ژنتیکی، و ردیابی تماس شد. او گفت بودجه اضطراری را برای تقویت ظرفیت آزمایشگاهی برای شناسایی ویروس آبله میمون در کشورهایی که فاقد آن هستند، تأیید کرده است.

دکتر ویلیام ولفر، از آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا هشدار داده است افرادی که التهاب پوستی همراه با تاول، یا هر علائم دیگر آبله میمون دارند، در رویدادها شرکت نکرده، با دوستان خود ملاقات نکنند و رابطه جنسی نداشته باشند.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که افراد مبتلا به آبله میمون می‌توانند تا چهار هفته مسری باشند و به آنها توصیه کرده است تا بهبودی کامل خود را قرنطینه کنند.

تاکنون هزار و ۸۸۰ مورد ابتلا به آبله میمون در بیش از ۳۰ کشور جهان که این بیماری در آنجا رایج نیست ثبت شده است که ۸۵ درصد از موارد در اروپا است.

تا ماه گذشته، آبله میمون تنها در مرکز و غرب آفریقا شیوع داشت.

اوایل این هفته، تدروس آدهانوم، دبیر کل سازمان بهداشت جهانی، ادامه شیوع آبله میمون در کشورهایی که قبلاً این بیماری در آنجا رایج نبود را «غیرعادی و نگران‌کننده» توصیف کرد.

در ایران، به رغم گزارش‌های منتشر شده از مشاهده موارد «مشکوک» ابتلا به آبله میمون، هنوز هیچ مورد قطعی ابتلا به این بیماری تأیید نشده است.

XS
SM
MD
LG