لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۵

افزایش موارد ابتلا به آبله میمون؛ آمریکا ظرفیت آزمایش را افزایش می‌دهد


دولت آمریکا اعلام کرد که ظرفیت آزمایش آبله میمون را به پنج شرکت آزمایشگاهی تجاری افزایش خواهد داد.

تا روز سه‌شنبه این هفته، ۱۴۲ مورد آبله میمون در ۲۴ ایالت آمریکا و واشنگتن دی سی گزارش شده است. اولین مورد ابتلا در آمریکا در روز هفدهم ماه مه ثبت شد.

هاویر بسرا، وزیر بهداشت آمریکا گفت: «همه آمریکایی‌ها باید نگران ابتلا به آبله میمون باشند.خوشبختانه ما در حال حاضر ابزار مبارزه و درمان این بیماری در آمریکا را داریم و با گسترش مکان‌های انجام تست در سراسر کشور، امکان را برای هر کسی که نیاز به تست داشته باشد فراهم می‌کنیم»

وزارت بهداشت آمریکا گفته است که ارائه‌کننده‌های خدمات درمانی می‌توانند تا اوایل ماه ژوئیه از این تست‌ها استفاده کنند.

مقامات آمریکایی می‌گویند این اقدام می‌تواند به کشور اجازه دهد تا ده‌ها هزار آزمایش در هفته انجام دهد.

یک مقام ارشد دولت بایدن به روزنامه واشنگتن پست گفته است که ایالات متحده آمریکا از حدود ۱۰ تست در روز در اوایل ژوئن به ۶۰ تست در روز رسیده است.

در سیستم کنونی، پزشکان باید موارد مشکوک ابتلا به آبله میمون را به مقامات بهداشتی گزارش دهند تا تصمیم بگیرند که آیا این موارد معیارهای انجام تست در آزمایشگاه‌های عمومی را دارند یا خیر.

منتقدان می گویند این فرآیند کند و دست و پا گیر است و پزشکان را از انجام تست منصرف می‌کند.

برای تست آبله میمون، نمونه‌ای از التهاب پوستی بیمار به یک آزمایشگاه عمومی ارسال می‌شود تا تشخیص دهند آیا بیمار به ویروس ارتوپاکس آلوده شده است یا خیر. اگر نتیجه مثبت باشد فرض بر این است که فرد به آبله میمون مبتلا است چرا که هیچ ویروس ارتوپاکس دیگری در حال حاضر در آمریکا در حال پخش نیست.

یک مقام ارشد بهداشت عمومی آمریکا به واشنگتن پست گفته است که ‌مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، پیش از اینکه این تست را به طور گسترده در اختیار آزمایشگاه‌های تجاری قرار دهد، باید مجوزها را به‌روزرسانی می‌کرد، با پنج آزمایشگاه به توافق می‌رسید و اطمینان پیدا می‌کرد که پرسنل تجهیزات حفاظتی و واکسن‌ برای محافظت در برابر ابتلا دارند.

موارد تأیید‌شده آبله میمون در جهان از ۳ هزار مورد فراتر رفته است و در بیش از ۴۰ کشور دنیا گزارش شده است.

آبله میمون که از طریق تماس نزدیک سرایت پیدا می‌کند و تا پیش از شیوع کنونی، بیشتر در غرب و مرکز آفریقا مشاهده می‌شد.

XS
SM
MD
LG