لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۱

دانشمندان آمریکایی پارچه‌ای با قابلیت شنیدن صدا اختراع کردند


پارچه ساخته شده توسط دانشمندان ام‌آی‌تی قادر است صداها را بشنود.
پارچه ساخته شده توسط دانشمندان ام‌آی‌تی قادر است صداها را بشنود.

دانشمندان دانشگاه «ام آی تی» آمریکا پارچه‌ای ساخته‌اند که قادر به شنیدن ضربان قلب فرد از طریق الیاف است. این فن‌آوری می‌تواند در لباس‌های زنان باردار استفاده شود تا به آن‌ها کمک کند ضربان قلب کودک خود را تحت نظر داشته باشند.

این فن‌آوری بالقوه می‌تواند باعث تولید لباس‌هایی شود که بتوانند با یکدیگر صحبت کنند.

این کار به این صورت انجام می‌شود که درست مانند شیوه عملکرد گوش، ابتدا صداها به ارتعاشات مکانیکی و سپس به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌شوند.

دو عامل برای طراحی این پارچه مهم بود؛ یکی اینکه هر پارچه‌ای برای تبدیل مؤثر امواج صوتی به ارتعاش به الیاف سفت نیاز دارد و دوم اینکه باید الیافی طراحی شود که بتواند با پارچه خم شود و در این فرآیند برق تولید کند.

در مقیاس کوچک، همه پارچه‌ها در واکنش به صداهای قابل شنیدن به ارتعاش در‌می‌آیند.

دانشمندان «ام آی تی» برای دریافت این سیگنال‌های نامحسوس، یک الیاف انعطاف پذیر طراحی شده از یک ماده «پیزوالکتریک» ساختند که در پارچه بافته می‌شود، با پارچه خم می‌شود و در صورت خم شدن یا تغییر شکل مکانیکی، سیگنال الکتریکی تولید می‌کند.

پژوهشگران این الیاف را به آستر داخلی پیراهن، روی ناحیه قفسه سینه دوختند و دریافتند که ضربان قلب یک داوطلب سالم را با ‌دقت تشخیص می‌دهد.

وی یان، نویسنده اصلی این پژوهش در بیانیه‌ای گفت: «با پوشیدن لباس آکوستیک، ممکن است از طریق آن صحبت کنید، به تماس‌های تلفنی پاسخ دهید و با دیگران ارتباط برقرار کنید.»

او که اکنون استادیار دانشگاه نانیانگ در سنگاپور است افزود: «علاوه بر این، این پارچه می‌تواند به‌طور نامحسوس با پوست انسان ارتباط برقرار کند، و به مصرف‌کننده این امکان را می‌دهد تا وضعیت قلب و تنفس خود را به صورت راحت، مداوم، هم‌زمان و درازمدت کنترل کنند.»

این تیم تحقیقاتی همچنین از این فن‌آوری به عنوان بلندگو استفاده کرد و یک رشته از کلمات را در آن ضبط کرد. الیاف، سیگنال‌های الکتریکی را به ارتعاشات شنیداری تبدیل کرد و الیاف دوم قادر به تشخیص آن بود.

دانشمندان می‌گویند این فن‌آوری را همچنین می‌توان در فضاپیماها گنجاند تا به گرد و غبار فضایی گوش دهد، همچنین می‌توان برای تشخیص ترک‌ها در ساختمان‌ها از آن بهره برد.

XS
SM
MD
LG