لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

پژوهش جدید: مصرف کنندگان ماری‌جوآنا بیش از سایرین به بیمارستان مراجعه می‌کنند و بستری می‌شوند


آرشیو
آرشیو

یک مطالعه جدید نشان داده است که مصرف‌کنندگان تفریحی ماری‌جوآنا، فارغ از دلایل عنوان‌شده، بیش از سایرین در معرض مراجعه به اورژانس و بستری شدن در بیمارستان قرار دارند.

به گزارش سی‌ان‌ان، نیکلاس وُوزوریس، استادیار و پژوهشگر بالینی بخش تنفس‌شناسی کالج پزشکی دانشگاه تورنتو، و نویسنده ارشد این مطالعه در ایمیلی به سی‌ان‌ان گفت: «مصرف ماری‌جوآنا آنقدرها که برخی فکر می‌کنند بی‌آزار و بی‌خطر نیست.»

وی افزود: «مطالعه ما نشان می‌دهد که استفاده از این ماده با پیامدهای منفی جدی، به ویژه مراجعه به بخش اورژانس و بستری شدن در بیمارستان همراه است.»

این مطالعه که نتایج آن روز دوشنبه در بخش پژوهش‌های بیماری‌های تنفسی ژورنال پزشکی «بی‌ام‌جی اوپِن» BMJ Open که یک نشریه پزشکی دسترسی آزاد برای داوری همتا است، منتشر شده، داده‌های سوابق سلامتی ملی بیش از ۳۰ هزار شهروند ۱۲ تا ۶۵ ساله استان اونتاریوی کانادا را در یک دوره شش ساله مورد بررسی قرار داده است.

این مطالعه نشان داده است که افرادی که از ماری‌جوآنا مصرف می کنند در مقایسه با افرادی که از این ماده استفاده نمی‌کنند، ۲۲ درصد بیشتر احتمال رفتن به اورژانس یا بستری شدن در بیمارستان را داشتند.

نتایج این یافته حتی پس از تجزیه و تحلیل و تفکیک عوامل مضر دیگر از جمله مواد مخدر غیرقانونی، مشروبات الکلی، و دخانیات، از اعتبار برخوردار است.

ووزوریس گفت که «آسیب جسمی علت اصلی مراجعه به بخش اورژانس و بستری شدن در بیمارستان در میان مصرف‌کنندگان ماری‌جوآنا بود و بیماری‌های تنفسی در رتبه دوم قرار داشت.»

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۲۱ بر روی افرادی که ماری‌جوآنا را به شکل سیگار مصرف می‌کنند، نشان داده است که سطح سموم مرتبط با دود مثل نفتالین، آکریل‌آمید، و آکریلونیتریل در خون و ادرار آنها به مراتب بالاتر از افراد دیگری است که ماری‌جوآنا نمی‌کشند.

نفتالین ماده سمی است که با کم خونی، آسیب به کبد و سیستم عصبی مرتبط است،و آکریل‌آمید و آکریلونیتریل نیز با سرطان و بیماری‌های دیگر مرتبط شناخته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG