لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۷

واکسن‌های کرونا مانع از مرگ ۲۰ میلیون نفر در دنیا شدند


نخستین فردی که در بریتانیا واکسن کرونا تزریق کرد. آرشیو
نخستین فردی که در بریتانیا واکسن کرونا تزریق کرد. آرشیو

پژوهشگران می‌گویند نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در یک سال اول استفاده از واکسن‌های کووید-۱۹ از مرگ نجات یافتند.

هشتم ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ نخستین واکسن کرونا در بریتانیا به یک زن تزریق شد. پس از آن، طی دوازده ماه، ۴.۳ میلیارد نفر در سراسر دنیا خواهان دریافت واکسن شدند.

الیور واتسون از امپریال کالج لندن می‌گوید اگر واکسن در دسترس نبود، «فاجعه» رخ می‌داد.

پژوهشگران از داده‌های ۱۸۵ کشور استفاده کردند و دریافتند که واکسن‌ها از ۴.۲ میلیون مرگ ناشی از کووید-۱۹ در هند، ۱.۹ میلیون مرگ در آمریکا، یک میلیون مرگ در برزیل و ۵۰۷ هزار مورد مرگ در بریتانیا پیشگیری کردند.

بر اساس این پژوهش که نتایج آن روز پنجشنبه در مجله «لنست» منتشر شد، اگر هدف سازمان بهداشت جهانی برای پوشش ۴۰ درصدی واکسیناسیون تا پایان سال ۲۰۲۱ محقق می‌شد، از ۶۰۹ هزار مرگ دیگر نیز جلوگیری می‌شد.

یافته اصلی که نشان می‌دهد واکسن از ۱۹.۸ میلیون مرگ ناشی از کرونا جلوگیری کرده است بر اساس تخمین‌هایی به دست آمده که میزان مرگ‌های بیش از حد معمول‌ را در آن دوره زمانی تعیین کرده است.

دانشمندان، چین را به دلیل عدم اطمینان در مورد تأثیر همه‌گیری بر مرگ و میر در آنجا و جمعیت عظیم آن در بررسی‌های خود قرار ندادند.

این پژوهش محدودیت‌های دیگری نیز داشت از جمله اینکه محققان، چگونگی جهش ویروس در غیاب واکسن را مد نظر قرار ندادند. همچنین در مورد اینکه اگر واکسن‌ در دسترس نبود، محدودیت‌های کووید-۱۹ یا استفاده از ماسک چطور تغییر می‌کرد نیز در این پژوهش گنجانده نشده است.

یک مدل‌سازی دیگر که توسط مؤسسه ارزیابی سلامت در سیاتل انجام شده است از رویکرد متفاوتی استفاده کرده که تخمین زده است از ۱۶.۳ میلیون مرگ ناشی از کرونا توسط واکسن پیشگیری شد.

علی مقداد از پژوهشگران این مؤسسه می‌گوید در دنیای واقعی، مردم هنگام افزایش موارد ابتلا، ماسک می‌زنند.

ا‌و گفت هر چند دانشمندان ممکن است در مورد تعداد موارد مرگ پیشگیری شده اختلاف نظر داشته باشند، اما همه موافق هستند که واکسن‌های کرونا جان افراد زیادی را نجات دادند.

در ایران، واردات واکسن‌های آمریکایی و‌ بریتانیایی توسط رهبر جمهوری اسلامی ممنوع و تمرکز بر روی تبلیغ واکسن داخلی گذاشته شد.

ابراهیم رئیسی، یکی از کسانی بود که از این تصمیم دفاع کرد و آن را «تدبیری حکیمانه برای صیانت از جان مردم» توصیف کرد. رئیسی گفت «این که چشمشان به بیگانگان باشد، اگر خطرناک‌تر از ویروس کرونا نباشد کمتر از آن نیست» و تأکید کرد که اگر واکسن‌های داخلی به تولید انبوه برسد «همه ملت‌ها از آن بهره‌مند خواهند شد.»

زهرا شیخی، سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی نیز در رشته‌توییتی، به سازوکار کوواکس سازمان بهداشت جهانی انتقاد کرد و با دفاع از طب سنتی برای مقابله با کرونا ادعا کرد که بیل گیتس قصد دارد با واکسن تا ۱۵ درصد جمعیت جهان را کاهش دهد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر جمهوری اسلامی ایران زودتر واکسن وارد می‌کرد، از هزاران مورد مرگ ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ در کشور پیشگیری می‌شد.

XS
SM
MD
LG