لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

پژوهش جدید: «مشتری» بچه‌سیاره‌ها را بلعیده است


تصویر کامپیوتری از سیاره مشتری - آرشیو
تصویر کامپیوتری از سیاره مشتری - آرشیو

یک مطالعه علمی جدید در مورد سیاره مشتری نشان می‌دهد که بخشی از علت عظیم‌ بودن این سیاره، که بزرگترین سیاره منظومه شمسی‌ است، بلعیدن سیارات دیگر است.

به گزارش «دیلی وایر»، این مطالعه جدید که نتایج آن در مجله «اخترشناسی و اخترفیزیک» منتشر شده، این فرضیه را ارائه می‌دهد که این غول گازی پر از تعدادی بچه‌سیاره است.

یامیلا میگل، اخترفیزیکدان در دانشگاه لیدن هلند، به سایت خبر‌های علمی «لایو ساینس» گفت: «مشتری یکی از اولین سیاراتی است که در منظومه شمسی ما شکل گرفت»، با این حال اطلاعات کمی در مورد چگونگی شکل‌گیری آن وجود دارد.

کاوشگر فضایی «جونو» ناسا به اعضای تیم پژوهشی فرصت آن را داده تا هسته سنگی مشتری را در مقاله تحقیقاتی جدید خود ترسیم کنند.

بر اساس گزارش «لایو ساینس»، «ترکیب شیمیایی آن نشان می‌دهد که سیاره مشتری سیارات کوچک یا به اصلاح بچه‌‌سیاره‌های دیگر را بلعیده تا رشد خود را بسط دهد.»

خانم میگل اشاره کرد که داده‌های کاوشگر فضایی «جونو» این امکان را به پژوهشگران داده ‌است تا اطلاعات جدید لازم برای اندازه‌گیری دقیق درون مشتری را گردآوری کنند؛ که یکی از جنبه‌های مهمی بود که به مطالعات آنها کمک کرد.

ناسا: کاوشگر جونو در حال نزدیک شدن به مشتری است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

XS
SM
MD
LG