لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۵

جان بولتون: پرزیدنت ترامپ هنوز تصمیمی درباره خارج شدن از برجام نگرفته است


جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا می گوید که پرزیدنت ترامپ هنوز تصمیمی را درباره ماندن و یا نماندن در برجام اتخاذ نکرده است؛ اما در حال بررسی چهار محور ارائه شده توسط امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود، است.

او که امروز در برنامه بحث و گفتگو های شبکه تلویزیونی فاکس نیوز صحبت می کرد افزود این چهار محور شامل: رسیدگی به وضعیت کنونی برنامه اتمی ایران، رسیدگی به برنامه آینده اتمی ایران، رسیدگی به برنامه موشکی بالستیک ایران و رسیدگی به رفتارهای ایران در منطقه است.
آقای بولتون گفت همه این موارد جزو نگرانیهای پرزیدنت ترامپ است و ارزش پیگیری دارند.

آقای بولتون یادآور شد که پرزیدنت ترامپ بارها انتقادهای خود را درباره توافق اتمی با ایران مطرح ساخته است. اما ممکن است ماندن در توافق جزو احتمالات مذاکره با متحدان اروپاییمان باشد که برای این امر باید تا روز بیست و دوم اردیبهشت ماه منتظر ماند.

تصمیم نهایی با پرزیدنت ترامپ است

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین روز یکشنبه در یک برنامه تلویزیونی در شبکه سی بی اس در بخشی از سخنانش به مساله برنامه هسته ای ایران اشاره کرد.

آقای بولتون در این برنامه تاکید کرد که خروج از توافق هسته‌ای با ایران، که قرار است پرزیدنت ترامپ بزودی در مورد آن تصمیم بگیرد در دست بررسی است.

مشاور امنیت ملی آمریکا اما احتمال ترمیم و تصحیح توافق را رد نکرد و گفت تصمیم نهایی با پرزیدنت ترامپ است.

جان بولتون گفت که مشاوران رییس جمهوری به او مشاوره می‌دهند، ولی تصمیم گیرنده در این خصوص تنها شخص پرزیدنت است.

وی گفت که او اکنون در نقش مشاور ریاست جمهوری عمل می کند و معنای آن این است که وظیفه اش ارائه گزینه های موجود به آقای ترامپ است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG