لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

رهبران بریتانیا، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و مذاکره برای توقف فعالیت‌های مخرب ایران تاکید کردند


آنجلا مرکل، ترزا می و امانوئل ماکرون، آرشیو
آنجلا مرکل، ترزا می و امانوئل ماکرون، آرشیو

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز شنبه درگفت وگوهای تلفنی جداگانه با رئیس جمهوری فرانسه و صدر اعظم آلمان، مساله رسیدگی به موشک‌های بالیستیک ایران و رفتارهای بی‌ثبات کننده تهران در منطقه و همچنین تعامل با برنامه اتمی ایران پس از پایان دوره برجام را مورد بحث قرار داد.

دفتر خانم می روز یکشنبه ۹ اردیبهشت با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که در تماس تلفنی خانم می با آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون، تاکید شده است که مذاکرات با آمریکا برای رسیدگی به توافقی جدید که دربرگیرنده نگرانی‌های واشنگتن باشد، ادامه خواهد داشت.

این بیانیه می‌افزاید که این سه کشور امضا کننده برجام بار دیگر اعلام کردند که توافق اتمی ایران موسوم به برجام، باید به عنوان بهترین راه جلوگیری از تهدید اتمی ایران حفظ شود.

رئیس جمهوری ایالات متحده با این استدلال که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه روح برجام را نقض می‌کند، پایبندی تهران به توافق را تایید نکرده و تهدید کرده اگر توافق اصلاح نشود، از آن خارج خواهد شد.

رئیس جمهوری فرانسه و صدر اعظم آلمان که هفته گذشته به واشنگتن سفر کردند، پس از گفت و گو با پرزیدنت ترامپ ضمن بر شمردن ویژگی‌های برجام تاکید کردند که در کنار حفظ توافق هسته‌ای باید فعالیت‌های مخرب ایران در منطقه متوقف و برنامه موشکی ایران محدود شود.

پرزیدنت ترامپ هشدار داده است که اگر تا ۱۲ می، دو هفته دیگر، توافق هسته‌ای با ایران اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG