لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

مایک پمپئو در نخستین ماموریت دیپلماتیک در خاورمیانه و آگاه ساختن متحدان آمریکا از رویکرد به ایران


مایک پمپئو، وزیر جدید خارجه آمریکا، راهی خاورمیانه شد تا مقامات ارشد درعربستان سعودی، اسرائیل و اردن، سه متحد اصلی آمریکا در آن منطقه را، از رویکرد دولت ترامپ به جمهوری اسلامی ایران با خبر کند.

آقای پمپئو که برای شرکت در نشست وزرای خارجه عضو ناتو به بروکسل سفر کرده بود، روز شنبه هشتم اردیبهشت در ادامه سفر خود وارد عربستان سعودی شد و با وزیر خارجه این کشور دیدار کرد.

این سفر یک روز پس از آن صورت گرفت که پرزیدنت ترامپ رویکرد جدید آمریکا را درباره توافق اتمی با ایران تشریح کرد.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه در کنفرانس خبری به همراه صدراعظم آلمان گفت: «باید مطمئن شویم این رژیم خون ریز به سلاح اتمی نرسد.»

پرزیدنت ترامپ، برنامه موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی ایران، فعالیت‌های بی‌ثبات کننده تهران در منطقه، به ویژه در سوریه و یمن، و محدودیت زمانی برای توقف غنی‌سازی اورانیوم را که در برجام قید شده است نقایصی می‌داند که بدون اصلاح آنها، ماندن در توافق بر خلاف منافع امنیتی آمریکا و جهان خواهد بود.

او تاکید کرده است که اگر نقایص برجام رفع نشود، آمریکا در این توافق نخواهد ماند.

او همچنین روز جمعه تاکید کرد به جمهوری اسلامی ایران اجازه نخواهد داد در صورت خروج آمریکا از توافق اتمی، موسوم به برجام، فعالیت برای تولید سلاح اتمی را از سر بگیرد.

وزیر خارجه آمریکا نیز در کنفرانسی خبری در بروکسل گفت که بدون رفع نقایص برجام، پرزیدنت ترامپ احتمالاًتصمیم به خروج آمریکا خواهد گرفت.

او گفت: «تیم ما در حال کار است و من مطمئن هستم گفتگوهای بسیاری خواهیم داشت تا آن چه پرزیدنت ترامپ در باره توافق تصریح کرده است، عملی شود. بدون رفع نقایص اساسی توافق، بدون رفع کمبودها و اشکالات آن، به نظر نمی رسد پرزیدنت ترامپ پس از دوازدهم مه در توافق بماند.»

به گزارش رویترز، فرانسه، بریتانیا و آلمان، که بر رعایت برجام تاکید دارند، به تدوین طرح جدیدی نزدیک شده‌اند که می‌گویند پرزیدنت ترامپ را در باقی ماندن در توافق تشویق خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG