لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

ترامپ در دیدار با ماکرون: اگر ایران غنی‌سازی را شروع کند با مشکلات بی‌سابقه روبرو می‌شود


رئیس جمهوری ایالات متحده در تازه ترین اظهارنظر درباره توافق هسته ای ایران، این توافق را «احمقانه»، «مضحک» و «فاجعه‌بار» نامید و گفت اگر ایران غنی‌سازی را از سربگیرد، با مشکلات بی‌سابقه روبرو می‌شود.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز سه شنبه ۴ اردیبهشت در کاخ سفید میزبان رئیس جمهوری فرانسه بود.

آقای ترامپ در این مراسم به خبرنگاران درباره نقش ایران در خاورمیانه گفت: ایران در خاورمیانه مسوول هر اقدام و تحول مخربی است. در یمن در سوریه، هر جایی که بروید. هم اکنون متاسفانه روسیه هم دخالتهای خود در منطقه را افزایش داده است. اما ایران همواره مسئول هر مشکل در منطقه است.

وی افزود: آمریکا اجازه نخواهد داد که ایران این روند را در منطقه ادامه دهد. توافق با ایران فاجعه است. آنها در حال آزمایش موشکهای بالستیک هستند. این چه توافقی است. در این توافق در این باره صحبت نمی شود، درباره دخالت ایران در یمن حرفی زده نمی شود و دیگر مشکلات در خاورمیانه بویژه کارهایی که ایران در منطقه می کند. هر جا در خاورمیانه نگاه می کنید دخالت ایران را می بینید. خوب این چه توافقی است.

او در پاسخ به سووال دیگری در باره اینکه مقامات ایران گفته اند که اگر آمریکا از برجام خارج شود، آنها فعالیت های اتمی را از سر خواهد گرفت، هشدار داد که این کار برای ایران نتایج بدی به دنبال خواهد داشت.

وی گفت: شروع مجدد برنامه اتمی شان بمانند پیش از توافق برجام کار ساده ای نخواهد بود. آنها هرگز اینکار را نخواهند کرد. اگر مجددا در همان ابعاد شروع کنند با مشکلات بسیار بزرگی روبرو خواهند شد. می توانید روی این حرف من حساب باز کنید. اگر آنها مجددا در همان ابعاد شروع کنند با مشکلات بسیار بزرگی که تاکنون ندیده اند روبرو خواهند شد.


در این گفتگو آقای ماکرون رئیس جمهوری فرانسه که کشورش یکی از طرفهای برجام است، از اهمیت ماندن در این توافق بین المللی صحبت کرد.

وی گفت: توافق اتمی ایران مهم است. و ما درباره آن صحبت خواهیم کرد. اما باید این توافق را به عنوان بخشی از یک رویکرد جامعتر در منطقه دید. یعنی استقرار امنیت در منطقه. ما با وضعیت کنونی در سوریه مواجهیم و انتخابات در عراق را در پیش داریم. باید ثبات را برای متحدانمان در منطقه فراهم کنیم. آنچه ما به دنبال آن هستیم مهار نفوذ ایران در منطقه است و برجام بخشی از این نگاه جامع به منطقه است.

استقبال رسمی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که برای دیداری سه روزه به واشنگتن سفر کرده است، روز سه شنبه به طور رسمی از سوی پرزیدنت دونالد ترامپ در کاخ سفید مورد استقبال قرار گرفت.

در این مراسم که با شلیک گلوله‌های توپ، مراسم ویژه استقبال توسط نظامیان و پخش سرود ملی دو کشور آغاز شد، ترامپ و همسرش رسما از ماکرون و همسرش استقبال کردند.

در مراسم استقبال رسمی از رئیس جمهوری فرانسه و همسرش گلوله های توپ شلیک شد و سرود ملی دو کشور نواخته شد.

رئیس جمهوری فرانسه دوشنبه عصر وارد آمریکا شد و پرزیدنت ترامپ از او در خانه جرج واشنگتن نخستین رئیس جمهوری آمریکا پذیرایی کرد.

مراسم استقبال و دیدار رسمی روز سه شنبه در کاخ سفید در شهر واشنگتن پاینخت آمریکا برگزار شد.

ماکرون در کنگره

فردا آقای مکرون در برابر نمایندگان کنگره آمریکا سخنرانی خواهد کرد که به گفته ناظران هدف از آن متقاعد کردن قانونگذاران آمریکا به ماندن این کشور در برجام است.

هم اکنون نمایندگان کنگره در حال بازبینی برجام با هدف اعمال اصلاحات خواسته شده پرزیدنت ترامپ در آن هستند.

امانوئل ماکرون در حالی روز دوشنبه مهمان رئیس جمهوری ایالات متحده است که پیشتر پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده و اعلام کرده است که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است.

براساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG