لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

مایک پمپئو: آمریکا عمیقا نگران جاه طلبی ایران برای تسلط بر منطقه است


وزیر خارجه آمریکا که به اسرائیل سفر کرده است در کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو فعالیت‌های ایران در منطقه را به شدت نگران کننده خواند.

مایک پمپئو روز یکشنبه ۹ اردیبهشت در ملاقات با آقای نتانیاهو اعلام کرده است که ایالات متحده عمیقا نگران جاه طلبی جمهوری اسلامی ایران برای تسلط بر منطقه است.

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه بیشتر گفتگوهایش با آقای نتانیاهو بر مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی متمرکز بوده است، گفت: «همکاری با متحدان نزدیک آمریکا مانند اسرائیل در تلاش ما برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده و مخرب ایران در سراسر منطقه و همچنین سراسر جهان‌، حیاتی است. ما عمیقا از تهدیدهای فزاینده خطرناک ایران علیه اسرائیل و منطقه و قصد ایران برای سلطه بر منطقه نگرانیم.»

آقای پمپئو اضافه کرد: «آمریکا در این جنگ در کنار اسرائیل می‌ایستد و قویا، از حق حاکمیت اسرائیل در دفاع از خود، حمایت می کند. درباره برجام باید بگویم که پرزیدنت ترامپ واقعا موضوع را روشن کرده است. این توافق نقایص بسیاری دارد و پرزیدنت دولت را مامور کرده است که آن را اصلاح کند و به صراحت گفته است که اگر اصلاح نشود، از آن خارج خواهد شد.»

نخست وزیر اسرائیل نیز گفتگو با آقای پمپئو در باره نقش تهاجمی جمهوری اسلامی ایران در منطقه را سازنده توصیف کرد.

آقای نتانیاهو گفت: «من از رهبری پرزیدنت ترامپ و موضعش برای جلوگیری از تولید سلاح‌های اتمی در ایران قدردانی می‌کنم. من از پرزیدنت ترامپ و موضع شما برای مهار فعالیت‌های تهاجمی ایران در منطقه قدردانی می‌کنم. تهاجم ایران از زمان امضای توافق اتمی، چند برابر شده است. برخی فکر می کردند تهاجم ایران در نتیجه امضای توافق کاهش می یابد، اما عکس آن رخ داد و ایران تلاش کرده است کشور پس از کشور را بگیرد. باید ایران را متوقف کرد. تلاشش برای بمب اتمی را باید متوقف کرد. تهاجمش باید متوقف شود و ما متعهدیم در کنار هم این کار را انجام دهیم.»

آقای پمپئو درباره تغییر برجام گفت که اصلاح این توافق بدین معنی‌ست که باید توقف رفتار بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در آن گنجانده شود.

او گفت: «بخشی از استراتژی جامع پرزیدنت ترامپ در قبال ایران، مقابله با مجموعه گسترده ای از تهدیدهای غیراتمی ایران - مانند برنامه موشکی آن،حمایتش از حزب الله، اعزام هزاران ستیزه جوی نیابتی به سوریه، و کمک به شورشیان حوثی در یمن - است. ما با متحدان نزدیک آمریکا، مانند اسرائیل برای مقابله با نفوذ مخرب ایران در منطقه، از نزدیک همکاری می‌کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که سیاست آمریکا در قبال سوریه تغییر نکرده است.

او گفت: «وقتی ایران از رژیم وحشی اسد حمایت می‌کرد، اولویت آمریکا شکست داعش، کاهش تنش، جلوگیری از استفاده از سلاح‌های شیمیایی، تضمین ارسال کمک‌های نوع‌دوستانه، و نهایتا حمایت از تلاش سیاسی برای حل بحران در سوریه بود. استراتژی ما برای تحقق این اهداف تغییر نکرده است.»

وزیر خارجه آمریکا در آخرین مرحله از ماموریت سه روزه اش به خاورمیانه به اردن سفر خواهدکرد.

اقدام هماهنگ جهانی علیه جمهوری اسلامی

وزیر خارجه آمریکا، قبل از سفر به اسرائیل با رهبران عربستان سعودی در ریاض ملاقات و گفتگو کرد. آقای پمپئو خواستار اقدام هماهنگ بین‌المللی برای متوقف ساختن برنامه موشک بالیستیک جمهوری اسلامی ایران شد.

برایان هوک، مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکا که همراه او به عربستان سعودی سفر کرد در تشریح این موضع وزارت خارجه آمریکا گفت برای توقف برنامه موشکی ایران، کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای جهان باید تحریم‌های شدیدتری را علیه افراد و شرکت‌های ایرانی درگیر در برنامه موشکی تهران، اعمال کنند.

آقای پمپئو در عربستان بی آنکه از قطر نام ببرد، از عربستان سعودی و همسایگانش خواست به تنش با آن کشور پایان دهند؛ زیرا به گفته او، تفرقه در منطقه به تهران فرصت می‌دهد تا دخالت و فعالیت‌های بی ثبات کننده‌اشدر منطقه به ویژه در سوریه و یمن را گسترش دهد.

او گفت: «ایران سراسر منطقه را بی‌ثبات می‌کند، از شبه نظامیان نیابتی خود و گروه های تروریستی حمایت می‌کند، ایران شورشیان حوثی در یمن را مسلح می‌کند، فعالیت‌های هک سایبری را هدایت می‌کند و از رژیم جنایتکار اسد در سوریه حمایت می‌کند. برخلاف دولت قبلی در آمریکا، ما تروریسم گسترده ایران را نادیده نخواهیم گرفت.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا درباره برجام نیز گفت که جمهوری اسلامی از زمان امضای این توافق، به گسترش فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود، به ویژه در سوریه و یمن، ادامه داده است؛ از این رو، دولت ترامپ خواستار اصلاحاتی در توافق است تا اهرمی برای مهار برنامه موشک‌های بالیستیک تهران و توقف فعالیت‌های مخربش در منطقه باشد.

آقای پمپئو همچنین تاکید کرد که دولت ترامپ هنوز برای سرنوشت برجام تصمیمی نگرفته است.

آقای پمپئو در ملاقات با سلمان، پادشاه عربستان سعودی و دیگر مقام های آن کشور بر حمایت و دفاع از عربستان سعودی، اسرائیل و دیگر متحدان منطقه‌ای آمریکا تاکید کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG