لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

آلمان: نمی‌توان برجام را مورد مذاکره مجدد قرار داد


سخنگوی وزارت خارجه آلمان می گوید حفظ توافق هسته ای قدرت های جهانی با ایران، برای آلمان یک اولویت است. این سخنان در حالی بیان می شود که تا چند روز دیگر - ۱۲ مه - دولت آمریکا تصمیم خواهد گرفت که آیا تحریم های خود علیه تهران را برگرداند یا خیر.

به گزارش رویترز، سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت برای ما حفظ توافق هسته ای و اجرای همه جوانب آن بالاترین اولویت است.

او همچنین گفت توافق هسته ای میان هفت کشور و اتحادیه اروپا مورد مذاکره قرار گرفت «و نمی توان آن را مورد مذاکره مجدد قرار داد.»

با این حال، این مقام آلمانی گفته است که باید اطمینان حاصل کرد که برنامه هسته ای ایران صرفا باید دارای اهدافی صلح آمیز باشد.

رئیس جمهوری ایالات متحده و همتای فرانسوی او روز سه شنبه در یک نشست خبری مشترک در کاخ سفید از تلاش برای کاهش اختلاف نظر آمریکا و اروپا در مورد توافق جامع هسته‌ای با ایران، که واشنگتن خواستار اصلاح آن است، گفتند.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ (۲۳ تیر ۱۳۹۴) در وین پایتخت اتریش به یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه بحث‌برانگیز هسته‌ای تهران دست یافتند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آلمان، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیشنهاد داده است که توافقی تکمیلی برای حل این مشکل حاصل شود.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بارها نسبت به بند «غروب» در برجام که برخی از محدودیت ها بر برنامه هسته ای ایران پس از گذشت چند سال برداشته می شود، ابراز نارضایتی کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG