لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۸

وزیر خارجه آمریکا خواستار اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه موشکی ایران شد


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در نخستین مرحله ماموریت دیپلماتیک خود در خاورمیانه، ضمن ملاقات با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی، از متحدان آمریکا در منطقه و دیگر کشورهای جهان خواستار وضع و اعمال تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۹ اردیبهشت پیش از ورود به اسرائیل در سخنانی در ریاض خواستار اقدام هماهنگ بین‌المللی برای متوقف ساختن برنامه موشک‌های بالیستیک جمهوری اسلامی ایران شد.

برایان هوک، مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکا که همراه او به عربستان سعودی سفر کرده است در تشریح این موضع وزارت خارجه آمریکا گفت برای توقف برنامه موشکی ایران، کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای جهان باید تحریم‌های شدیدتری را علیه افراد و شرکت‌های ایرانی درگیر در برنامه موشکی تهران، اعمال کنند.

در همین حال، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بی آنکه از قطر نام ببرد، از عربستان سعودی و همسایگانش خواست به تنش با آن کشور پایان دهند زیرا به گفته او، تفرقه در منطقه، به تهران فرصت می‌دهد دخالت و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در منطقه به ویژه در سوریه و یمن را گسترش دهد.

واشنگتن بر این باور است که تنش و محاصره اقتصادی قطر از سوی عربستان سعودی، بحرین، مصر و امارات متحده عربی به وحدت منطقه‌ای و تلاش آمریکا برای مهار گسترش طلبی جمهوری اسلامی ایران آسیب می رساند.

مایک پمپئو درباره برجام نیز گفت که جمهوری اسلامی از زمان امضای این توافق، به گسترش فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود، به ویژه در سوریه و یمن، ادامه داده است؛ از این رو، دولت ترامپ خواستار اصلاحاتی در توافق است تا اهرمی برای مهار برنامه موشک‌های بالیستیک تهران و توقف فعالیت‌های مخربش در منطقه باشد.

آقای پمپئو، همچنین تاکیدکرد دولت ترامپ هنوزبرای سرنوشت برجام تصمیمی نگرفته است.

آقای پمپئو در ملاقات با سلمان، پادشاه عربستان سعودی و دیگر مقام های آن کشور بر حمایت و دفاع از عربستان سعودی، اسرائیل و دیگر متحدان منطقه‌ای آمریکا تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه سفر به خاورمیانه روز یکشنبه وارد اسرائیل شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG