لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۰

تیراندازی در فرگوسن در مراسم سالگرد مایکل براون


تیراندازی در فرگوسن در مراسم سالگرد درگذشت مایکل براون
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

تظاهرات آرام سالمرگ مایکل براون، نوجوان ساهپوستی که به دست یک پلیس سفیدپوست کشته شده بود، در پایان به خشونت کشیده شد.

شهر فرگوسن روز یکشنبه ۹ اوت، در سکوت و اندوه سالگرد مرگ مایک براون، نوجوان سیاه پوستی را که سال گذشته در تیراندازی از سوی پلیس کشته شد، برگزار کرد. کشته شدن او موجی از ناآرامی را در فرگوسن و سایر شهرهای آمریکا در اعتراض به نابرابری نژادی برپا کرد. اعتراض تنها از سوی مردم کوچه و خیابان نبود بلکه مقام‌های رسمی و رسانه نیز در آن زمان واکنش نشان دادند.

کری براون، سناتور نیوجرسی در این باره گفت: «وقتی شمامی‌بینید که سیستم قضایی با آنچه بر دیوار دیوانعالی کشور حک شده، که می‌گوید «برابری حقوقی طبق قانون»، مطابقت ندارد، لطفا متوجه باشید که واکنش قابل فهمی در برابر آن وجود خواهد داشت. ما چهار تا پنج درصد جمعیت جهان هستیم و از هر ۴ نفر، یک نفر در این کشور زندانی است، پس دلیلی برای نگرانی وجود دارد.»

نتیجه تحقیقات بعدی وزارت دادگستری آمریکا نیز حاکی از رفتار ناعادلانه نیروهای پلیس با سیاه پوستان فرگوسن بود. داستان فرگوسن که به دنبال حضور پلیس در پی گزارش سرقت از یک فروشگاه محلی در اوت سال ۲۰۱۴ آغاز شد، در نهایت به تیراندازی و مرگ مایک براون ، منجر شد.

در مراسم دیروز، مردم چهار و نیم دقیقه به احترام قربانیان سکوت کردند. شمار این دقایق از حدود ۴ ساعت و نیمی که جسد مایکل براون بر زمین افتاده بود، الهام گرفته شد.

با این حال، تظاهرات آرام روز یکشنبه، ۹ اوت، در شهر فرگوسن ایالت میزوری به مناسبت نخستین سالمرگ مایکل براون در پایان روز به خشونت کشیده شد.

در پایان مراسم، تیراندازی پلیس به فردی که به سوی پلیس تیراندازی کرده بود، موجب زخمی شدن او شد. به گفته پلیس سنت لوئیس، فرد مضروب حدود ۱۸ سال سن دارد و از دوستان نزدیک مایک براون بوده است.

مقام های پلیس فرگوسن در ایالت میسوری می‌گویند، حال عمومی وی رو به وخامت گذاشته است.

XS
SM
MD
LG