لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

باراک اوباما تیراندازی به پلیس فرگوسن را «عملی مجرمانه» خواند


عکس آرشیوی از باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
عکس آرشیوی از باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

هم‌زمان با تلاش نیروهای پلیس برای شناسایی و دستگیری عامل یا عاملان تیراندازی به دو مامور پلیس در شهر فرگوسن ایالت میسوری، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا این حمله را «عملی مجرمانه» دانست و خواستار بازداشت فرد یا افراد مهاجم شد.

آقای اوباما شامگاه پنجشنبه در یک گفتگوی تلویزیونی گفت هیچ بهانه‌ای برای این تیراندازی قابل قبول نیست، و با اشاره به قتل یک جوان سیاه پوست در همین شهر گفت «آنچه در فرگوسن روی داد عملی ظالمانه و قابل اعتراض بود، اما هیچ بهانه‌ای برای انجام اعمال مجرمانه برای مقابله با آن وجود ندارد.»

دو مامور پلیس فرگوسن صبح روز پنجشنبه در جریان یک تجمع اعتراضی هدف گلوله قرار گرفتند و مجروح شدند. رئیس جمهوری آمریکا اندکی بعد در پیامی در توئیتر آن را محکوم کرد.

اریک هولدر وزیر دادگستری آمریکا نیز حمله به ماموران پلیس فرگوسن را تلاشی برای ایجاد اختلاف در جامعه آمریکا خواند.

این حادثه ساعاتی پس از استعفای رئیس پلیس فرگوسن روی داد. این استعفا در پی انتشار گزارش وزارت دادگستری آمریکا در مورد وجود سیاست‌های تبعیض آمیز و نژادپرستانه در میان پلیس این شهر صورت گرفت.

تجمع کنندگان در برابر اداره پلیس خواستار برخورد جدی مسئولان با عاملان قتل جوان سیاه پوستی بودند که هفت ماه پیش در این شهر به‌دست یک مامور پلیس سفید پوست کشته شد.

قتل این جوان غیرمسلح با اعتراض‌های دامنه‌داری در فرگوسن و برخی دیگر از شهرهای آمریکا همراه شد.

XS
SM
MD
LG