لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۵

کارنامه حقوق بشری آمریکا زیر ذره بین سازمان ملل می‌رود


بررسی کارنامه حقوق بشری آمریکا در سازمان ملل
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

کارنامه حقوق بشری آمریکا، در جلسه‌ای که دوشنبه ۲۱ اردیبهشت (۱۱ مه) زیر نظر سازمان ملل متحد در مقر اروپایی این سازمان در ژنو برگزار می‌شود، زیر ذره‌بین می‌رود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وقایع مرتبط با کشته شدن چند نفر از شهروندان سیاهپوست غیرمسلح در جریان برخورد با پلیس، وضعیت زندان‌ها، بازداشت و حبس طولانی مهاجران غیرقانونی از جمله کودکان و آنچه که در ارتباط با توجیه جنگ علیه تروریسم صورت گرفته است، در کانون این بررسی است.

جلسه بررسی وضعیت حقوق بشر در آمریکا که دوشنبه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو برگزار می‌شود، همزمان شده است با شروع تحقیقات دادگستری آمریکا برای اینکه روشن شود آیا عملکرد پلیس در وقایع اخیر در چند شهر آمریکا با قانون اساسی و حقوق مدنی مردم در این کشور مغایرت دارد یا خیر؟

بررسی وضعیت حقوق بشر در سازمان ملل، بررسی دوره‌ای جهانی خوانده می‌شود و تمامی ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد باید هر ۴ سال تحت این بررسی قرار گیرند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، جلسه روز دوشنبه که به وضعیت حقوق بشر در آمریکا اختصاص دارد، احتمالاً کشته شدن سیاه پوستان غیرمسلح در شهرهای بالتیمور، فرگوسن و نیویورک را بررسی خواهد کرد.

لورتا لینچ دادستان کل آمریکا روز شنبه در مورد تحقیق درباره رفتار پلیس در بالتیمور گفت که تحقیقات در این زمینه بلافاصله انجام خواهد شد. او گفت: «این تحقیقات که بلافاصله شروع خواهد شد روشن خواهد کرد که آیا ماموران پلیس بالتیمور از زور، شامل زور تا حد مرگ، بازرسی‌ها و بازداشت‌های غیرقانونی استفاده می‌کنند و آیا رفتاری تبعیض آمیز دارند یا خیر؟»

این تحقیقات در پی اعتراضات گسترده در بالتیمور به مرگ یک جوان در بازداشت پلیس، انجام می شود.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که کیث هارپر سرپرست هیات آمریکایی و مری مک لوید، مشاور حقوقی آمریکا، با طیف وسیعی از پرسش‌های سازمان ملل در رابطه با شیوه‌های برخورد پلیس با مردم و اعمال خشونت علیه سیاه‌پوستان و اقلیت‌های دیگر روبرو خواهند شد.

جمیل دکوار رئیس بخش حقوق بشر در اتحادیه آزادی‌های مدنی در آمریکا موسوم به ای سی ال یو ، به این خبرگزاری گفته است، آمریکا که خود را قهرمان حقوق بشر می‌داند، با سوال‌های دشواری روبرو خواهد شد. گفته می‌شود، بازداشت و زندانی کردن مهاجران غیرقانونی شامل کودکان، شرایط داخل زندان‌ها، شامل، حبس‌های طولانی در سلول‌های انفرادی و احکام اعدام از جمله پرسش‌هایی خواهند بود که هئیت آمریکایی باید به آنها پاسخ دهد.

XS
SM
MD
LG