لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۸

کاخ سفید: روسیه منزوی شده است؛ هیتلر هم از سلاح شیمیایی استفاده نکرد


سخنگوی کاخ سفید می گوید اتحاد روسیه با دولت های شکست خورده ای مثل کره شمالی، ایران و رژیم اسد موجب شده تا روسیه در جهان منزوی شود.

شان اسپایسر که روز سه شنبه ۲۲ فروردین با خبرنگاران سخن می گفت، با اشاره به سفر وزیر خارجه آمریکا به مسکو گفت هدف از این سفر «حفظ خط تماس» میان واشنگتن و مسکو است.

آقای اسپایسر افزود: ما ضمن حفظ منافع ملی ایالات متحده، از گزینه های موجود برای همکاری راهبردی با روسیه برای شکست گروه داعش استقبال می کنیم.

وی هدف سفر وزیر خارجه آمریکا را تلاش برای انتقال مواضع آمریکا در خصوص مبارزه با تروریسم و کره شمالی دانست.

سخنگوی کاخ سفید درباره حمله شیمیایی هفته گذشته در سوریه گفت برای ما محرز است رژیم اسد پشت این حملات بود اما هنوز گروه های اطلاعاتی ما به این قطعیت نرسیده که روسیه در این حملات با رژیم اسد دست داشته یا خیر.

کنفرانس خبری سخنگوی کاخ سفید در حالی برگزار می شود که ظهر سه شنبه، وزیر خارجه آمریکا برای مذاکره با همتای خود، وارد مسکو شده است.

مسکو که حامی بشار اسد است، یکی از معدود مخالفان حمله پنجشنبه شب آمریکا به مواضع دولت اسد در سوریه است. روز سه شنبه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هشدار داد که آمریکا قصد دارد به جنوب دمشق پایتخت سوریه حمله کند.

آقای پوتین حمله اخیر آمریکا به روسیه را با حمله سال ۲۰۰۳ ایالات متحده به عراق تشبیه کرد و گفت «نتیجه آن حمله تشکیل داعش بود.»

اظهارنظر جنجالی درباره هیتلر

روز سه شنبه سخنگوی کاخ سفید با رد این تشبیه گفت رژیم اسد اقداماتی کرده که کمتر رژیمی انجام می دهد. شان اسپایسر گفت، حتی شخص منفوری مانند هیلتر هم آنقدر پست نبود که از سلاح شیمیایی استفاده کند.

این اظهارنظر آقای اسپایسر خیلی زود با واکنش خبرنگاران مواجه شد. چون هیتلر علیه یهودیان در هولوکاست از اتاق های گاز استفاده کرده بود. اسپایسر در توضیح سخنانش گفت منظورش استفاده از حمله شیمیایی علیه ملت خودش بود.

با اینحال برخی رسانه ها اسپایسر را به انکار هولو کاست متهم کردند که سخنگوی کاخ سفید از اظهاراتش عذرخواهی کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG