لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۴

مشاور امنیت ملی آمریکا: تغییر رژیم سوریه اکنون در سیاست دولت آمریکا است


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و هربرت ریموند مک مستر مشاور امنیت ملی
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و هربرت ریموند مک مستر مشاور امنیت ملی

مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ به تغییر در موضع دولت آمریکا در قبال سوریه اشاره کرد و گفت با تداوم حمایت ایران و روسیه از بشار اسد پس از حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی این کشور، سیاست جدید آمریکا اکنون شامل تغییر رژیم در سوریه می شود.

حمله موشکی فوق در پاسخ به حمله شیمیایی اسد به روستای خان شیخون بود که حدود صد کشته برجای گذاشت که ده ها تن از آنان کودک بودند.

به نوشته واشنگتن تایمز، هربرت ریموند مک مستر مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه گفت دولت ترامپ در سوریه دو هدف دارد: شکست داعش و برکنار کردن بشار اسد از قدرت. او افزود آقای ترامپ به دنبال پاسخی جهانی است که دربرگیرنده متحدان آمریکا و همچنین ایران و روسیه باشد.

مک مستر به شبکه خبری فاکس گفت: «ما می گوییم کشورهای دیگر باید از خودشان چند سوال سخت را بپرسند. روسیه باید از خود بپرسد ما چرا از این رژیم قاتل که مردم خود را می کشد، حمایت کنیم؟»

گفته می شود که روسیه از حمله هوایی آمریکا به پایگاه هوایی سوریه که حمله شیمیایی از آنجا برنامه ریزی شده بود، نگران شده است.

کرملین با صدور بیانیه ای در روز یکشنبه گفت که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درباره این مسئله با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت و گو کرده است.

ایران و روسیه حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی سوریه الشعیرات را محکوم کرده اند.

موضع آقای مک مستر در حالی بیان شده که هفته پیش نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل گفته بود موضع آمریکا تغییر اسد نیست اما بعد از حمله شیمیایی اخیر و حمله موشکی ایالات متحده، مقام های دولت موضع خود را تغییر داده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG