لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۲

نماینده آمریکا در سازمان ملل: آمادگی «اقدامات بیشتر» در سوریه را داریم


نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد - آرشیو
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد - آرشیو

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز جمعه در نشست اضطراری شورای امنیت که پس از حمله موشکی بامداد جمعه آمریکا به یک پایگاه هوایی متعلق به ارتش سوریه در استان حمص برگزار شد، گفت واشنگتن برای «اقدامات بیشتر» در سوریه آمادگی دارد.

نیکی هیلی با بیان این که «ما برای انجام اقدامات بیشتر آماده هستیم، اما امیدواریم نیازی به این اقدامات نباشد،" گفت «وقتی سلاح شیمیایی بکار گرفته می‌شود، ایالات متحده بی‌کار نمی‌ماند. جلوگیری از توسعه و بکارگیری تسلیحات شیمیایی، در جهت منافع حیاتی ملی ماست.»

وی اضافه کرد، «اکنون وقت آن رسیده که وارد فاز جدیدی در سوریه شویم ... و به سمت یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به این جنگ هولناک حرکت کنیم.»

نشست اضطراری امروز شورای امنیت به دنبال حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی ارتش سوریه، که از آن برای حمله شیمیایی در منطقه تحت کنترل شورشیان مخالف اسد در استان ادلب استفاده شده است، و به منظور بررسی آخرین تحولات سوریه برگزار شد.

به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و با هدف جلوگیری از تکرار حملات مشابه توسط دولت سوریه، نیروی دریایی آمریکا بامداد جمعه پایگاه الشعیرات در حمص را با ۵۹ موشک که از روی دو ناو جنگی در شرق مدیترانه شلیک شدند، هدف حمله قرار داد.

روسیه، که بر خلاف آمریکا و همپیمانان غربی و منطقه‌ای آن، از دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در طول جنگ داخلی شش سال گذشته حمایت کرده است، ضمن انتقاد از اقدام نظامی آمریکا در سوریه، خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت شده بود.

با این حال، جلسه اضطراری امروز به درخواست بولیوی برگزار شد. این عضو غیردائم شورای امنیت خواستار برگزاری یک نشست فوق العاده برای بحث و گفت‌وگو درباره حمله موشکی آمریکا و پیامدهای ناشی از آن، پشت درهای بسته بود.

نماینده آمریکا در سازمان ملل پیشتر در روز جمعه خواستار برگزاری علنی و شفاف مذاکرات شورای امنیت شد و گفت «هر کشوری که تصمیم می‌گیرد از جنایات رژیم سوریه دفاع کند، باید این کار را در مقابل افکار عمومی انجام دهد تا همه جهان آن را بشنود.»

مسئولیت سنگین ایران و روسیه

نیکی هیلی در بخش دیگری از سخنان امروز خود در نشست شورای امنیت، با تاکید بر این که رژیم سوریه مسئول حمله شیمیایی اخیر است، گفت با این حال دمشق به تنهایی مقصر نیست، بلکه حکومت ایران هم مسئولیتی سنگینی دارد.

به گفته نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد، «ایران سالهاست که با حمایت از دیکتاتور ظالم سوریه از سقوط او جلوگیری کرده است. ایران همچنان در کشتار و خونریزی ها در سوریه نقش دارد.»

وی همچنین با اشاره به حمایت مسکو از دمشق، گفت دولت روسیه نیز مسئولیت بزرگی در جنگ سوریه دارد و «ما انتظار داریم روسیه و ایران همپیمان خود را وادار به پاسخگویی کنند و آتش بس در آن کشور را محترم بشمارد.»

خانم هیلی با اشاره به توافق سال ۲۰۱۳ میان واشنگتن و مسکو گفت، «روسیه قرار بود ضامن برچیدن ذخایر مواد و سلاح های شیمیایی در سوریه باشد ... اکنون دنیا منتظر روسیه است تا در سوریه مسئولانه عمل کند.»

مسکو و دمشق حمله شیمیایی به روستای خان شیخون در منطقه تحت کنترل مخالفان اسد که منجر به مرگ ده‌ها نفر، از جمله کودکان، شد را رد کرده‌ و می‌گویند گاز سمی منتشر شده ناشی از انفجار مرکز ساخت سلاح‌ شیمیایی شورشیان بوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG