لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

حسن روحانی خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره حمله شیمیایی در سوریه شد


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی بی‌طرف برای تحقیق درباره حمله شیمیایی هفته گذشته در سوریه شد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، آقای روحانی روز شنبه ۱۹ فروردین گفت که این کمیته حقیقت یاب باید با تحقیقات خود روشن کند که سلاح های شیمیایی از کجا آمده، توسط چه کسانی آمده و یا اصلا سلاح شیمیایی بوده است یا خیر.

جمهوری اسلامی حامی اصلی دولت بشار اسد در منطقه است و از دولت سوریه در نبرد با شورشیان سوری پشتیبانی مالی و نظامی کرده است.

رئیس جمهوری ایران در حالی نسبت به حمله شیمیایی در سوریه ابراز تردید کرد که استفان دی‌میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این حمله شیمیایی را محکوم کرده بودند. کشورهای غربی از جمله فرانسه خواستار تعقیب قضایی بشار اسد به دلیل استفاده از سلاح شیمیایی شده اند.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود هشدار داد که حمله موشکی ایالات متحده به سوریه که در پاسخ به آن حمله شیمیایی صورت گرفت ممکن است موجب تشدید خطر گروههای تندرو در منطقه شود.

در پی حمله شیمیایی هفته گذشته به شهر خان شیخون تحت کنترل شورشیان سوری که منجر به کشته شدن یکصد نفر از جمله کودکان شد، ایالات متحده بامداد جمعه ۱۸ فروردین به وقت محلی به یک پایگاه هوایی سوریه حمله موشکی کرد.

این حمله به دستور رئیس جمهوری آمریکا به دلیل «عبور دولت سوریه از خط قرمزها» صورت گرفت و رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت که این حمله پیامی به همه حکومتهایی است که خطوط قرمز را زیر پا می‌گذارند.

او گفت آنچه در سوریه روی داد نشان می‌دهد روسیه در از بین بردن تجهیزات شیمیایی رژیم اسد که سال ۲۰۱۳ برای آن توافق شده بود، کوتاهی کرده است.

پس از حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی ارتش سوریه بسیاری از کشورهای غربی و متحدان آمریکا در منطقه از این حمله حمایت کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG