لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۰

مقامات کابینه ترامپ: روسیه از حمایت دولت اسد دست بردارد


عکس آرشیو: ملاقات ولادیمیر پوتین و بشار اسد
عکس آرشیو: ملاقات ولادیمیر پوتین و بشار اسد

بنا به گزارش نشریه واشتنگتن تایمز، در آستانه سفر رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا به روسیه، چند مقام کابینه پرزیدنت ترامپ گفتند حمایت روسیه از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، بخشی از مسؤلیت حمله شیمیایی هفته گذشته در سوریه را به دوش مسکو قرار خواهد داد.

رکس تیلرسون در مصاحبه ای با شبکه خبری «ای‌بی‌سی» با اشاره به استفاده دولت اسد از سلاح شیمیایی در حمله هفته گذشته به استان ادلیب در سوریه گفت «امیدوارم روسیه در همکاری خود با بشار اسد تجدیدنظر کند، چراکه هر بار یکی از این حملات فجیع در سوریه رخ دهد، مسؤلیت روسیه در قبال آن بیشتر می شود.»

این در حالی است که دیمیتری پسکف، سخنگوی کاخ کرملین، روز دوشنبه و پیش از سفر وزیر خارجه آمریکا به روسیه اعلام کرده که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، برنامه ای برای دیدار با آقای تیلرسون ندارد. سخنگوی کرملین افزود در این سفر، تیلرسون با وزیر خارجه روسیه ملاقات خواهد کرد.

با وجود اقرار مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه ارتباط مستقیمی میان روسیه و حمله شیمیایی سوریه پیدا نشده است، مک مستر، مشاور امنیت ملی، اظهار داشته که روسیه باید برای پاسخگویی در این زمینه تحت فشار قرار گیرد، چراکه هواپیماهای جنگی روسیه و سیستم دفاعی هوایی آن کشور از سال ۲۰۱۵ در سوریه مستقر بوده اند.

اظهار نظر مقامات آمریکایی که تنها چند روز پیش از سفر وزیر خارجه آمریکا به مسکو منتشر شده، حاکی از آن است که کابینه ترامپ به دنبال تحت فشار قرار دادن روسیه برای عقب نشینی از حمایتش از روسیه است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG