لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۵

دادگاه تجدیدنظر دیگری تعلیق فرمان مهاجرتی ترامپ علیه ایران و دیگر کشورها را تایید کرد


پرزیدنت ترامپ دوبار فرمان اجرایی برای محدودیت ویزای شهروندان صادر کرد.
پرزیدنت ترامپ دوبار فرمان اجرایی برای محدودیت ویزای شهروندان صادر کرد.

یک دادگاه تجدیدنظر دیگر، اعتراض دولت ترامپ را وارد ندانست و رای به تمدید تعلیق فرمان اجرایی او برای ممانعت از دریافت ویزای شهروندان ایران و پنج کشور مسلمان داد.

به گزارش رویترز، یکی از دو شعبه دادگاه تجدیدنظر، روز پنجشنبه با رای ۱۰ بر ۳ قضات، اعلام کرد از توضیحات دولت ترامپ قانع نشده که این فرمان اجرایی برای نگرانی های امنیت ملی است و ربطی به محدودیت برای مسلمانان ندارد.

یک ماه پیش با شکایت دولت ترامپ، دو دادگاه تجدیدنظر حوزه چهارم قضایی و حوزه نهم مشغول رسیدگی شدند تا درصورت قانع شدن از نظر دولت، رای به اجرای دوباره فرمان اجرایی ممنوعیت صدور ویزا برای شش کشور عمدتا مسلمان صادر کنند.

پرزیدنت ترامپ بار اول بهمن ماه در فرمان اجرایی سفر شهروندان کشور عمدتا مسلمان شامل ایران، عراق، سوریه، لیبی، سودان، یمن و سومالی صادر کرد. همان زمان، دادگاهی در سانفرانسیسکو این فرمان را تعلیق کرد و شکایت دولت هم بجایی نرسید چون حوزه یازدهم تجدیدنظر شکایت دولت را وارد ندانست.

بعد از این، دولت ترامپ نسخه جدیدی از فرمان اجرایی صادر کرد که نام عراق حذف شده بود، و برای دارندگان گرین کارت امتیازاتی قائل شده بود. اما این فرمان هم در چند ایالت از جمله هاوایی و واشنگتن با مانع روبرو شد.

دولت ترامپ امیدوار بود با تغییر رای فرمان دوم، بتواند آن را در دیوانعالی کشور به نفع خود بازگرداند بخصوص که بتازگی قاضی گورساچ منصوب ترامپ توانسته به این دیوان راه یابد.

هنوز حوزه نهم تجدیدنظر نظر نداده اما به نظر می رسد این حوزه که اکثریت قضات آن منصوب دموکرات ها هستند، نیز اعتراض فرمان اجرایی دولت ترامپ را رد کنند.

با رای دادگاه تجدیدنظر شانس دولت برای فرجام خواهی در دیوانعالی کاهش یافته است.

دولت ترامپ می گوید فرمان اجرایی برای حفظ امنیت شهروندان آمریکاست و قصد دارد بعد از یک محدودیت نود روزه، قوانین جدیدی برای صدور ویزا به اجرا بگذارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG