لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

احتمال لغو فرمان مهاجرتی دوم ترامپ از سوی سه دادگاه فدرال، یک روز قبل از اجرای آن


آقای ترامپ می گوید فرمان اجرایی مهاجرتی او، مرزهای آمریکا را امن نگه می دارد.
آقای ترامپ می گوید فرمان اجرایی مهاجرتی او، مرزهای آمریکا را امن نگه می دارد.

در حالیکه از روز پنجشنبه ۲۶ اسفند فرمان اجرایی دوم ترامپ برای لغو ویزای شهروندان ایران و پنج کشور عمدتا مسلمان دیگر آغاز می شود، سه دادگاه فدرال در روز چهارشنبه احتمالا برای جلوگیری از اجرای آن تصمیم خواهند گرفت.

به گزارش صدای آمریکا، وکلای درگیر در سه پرونده مجزا که علیه فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ به دادگاه های فدرال شکایت کرده اند،‌ امیدوار هستند روز چهارشنبه ۲۵ اسفند، یک روز قبل از اجرای فرمان رئیس جمهوری آمریکا، حکم تعلیق آن را از دادگاه ها دریافت کنند.

روز دوشنبه ۱۶ اسفند پرزیدنت ترامپ برای بار دوم فرمان اجرایی صادر کرد که براساس آن از پنجشنبه ۲۶ اسفند ویزای شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان و از جمله ایران را به مدت ۹۰ روز تعلیق می شود.

در سه ایالت قضات فدرال قرار است درباره سه شکایت جداگانه از فرمان اجرایی ترامپ نظر بدهند.

ایالت واشنگتن

اصلی ترین شکایت علیه فرمان اجرایی ترامپ در ایالت واشنگتن است. یک هفته بعد از صدور فرمان اجرایی اول ترامپ، قاضی فدرال جیمز روبارت که منصوب پرزیدنت بوش بوده، در شهر سیاتل واشنگتن در ۱۵ بهمن به شکایت وکلای ایالت های واشنگتن و مینه سوتا رسیدگی کرد و رای به لغو فرمان اجرایی ترامپ داد.

اکنون دادستان کل ایالت واشنگتن بعد از فرمان دوم ترامپ، استدلال کرد که این فرمان اجرایی از نظر محتوایی همان فرمان قبلی است و قاضی روبارت باید دوباره آن را تعلیق کند.

آقای روبارت سه شنبه شب استدلال های دولت ترامپ را شنید و باید درباره شکایت از فرمان دوم ترامپ رای بدهد. غیر از ایالت واشنگتن، چند ایالت دیگر از جمله نیویورک، ماساچوست و اورگان هم به این شکایت پیوسته اند.

پرونده های هاوایی و مریلند

غیر از واشنگتن، در دو ایالت هاوایی و مریلند شکایت های مشابهی علیه فرمان اجرایی ترامپ صورت گرفته است.

داگلاس چن دادستان ایالت هاوایی می گوید که این فرمان بر پایه تابعیت افراد، تبعیض قائل می شود. وی هفته پیش همزمان با شکایت خود گفت: «ما در طرح شکایت خود مدعی هستیم که او اولین رئیس جمهوری است که بافرمان ریاست جمهوری خود یک دامنه وسیع از مردم را از ورود به آمریکا منع کرده است، آنهم صرفا بر پایه تابعیتشان. به عبارت دیگر، این فرمان می گوید که اگر شما شهروند یکی از این کشورها هستید، شما احتمالا یک تروریست هستید.»

در مریلند هم اعتراض مشابهی شده است. دادگاه ایالت های هاوایی و مریلند روز چهارشنبه برگزار می شود.

شکایت هرکدام از این ایالت ها اگر از سوی یک قاضی فدرال تایید شود، برای بار دوم فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ تعلیق خواهد شد. مانند لغو فرمان اول، درصورت چنین اتفاقی، وضعیت مهاجرتی شهروندان شش کشور منع شده دوباره به حالت عادی باز می گردد اما دولت ترامپ هم حق درخواست تجدیدنظر خواهی خواهد داشت.

  • دولت ترامپ خوشبین است

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد که دولت پرزیدنت ترامپ قویا معتقد است که فرمان جدید مهاجرتی در دادگاه پیروز خواهد شد.

در مراسم اعلام فرمان اجرایی جدید در روز دوشنبه، هر چند پرزیدنت ترامپ حضور نداشت اما رکس تیلرسون، جف سشنز و جان کلی وزرای خارجه، دادگستری و امنیت داخلی در مقابل خبرنگاران حضور یافتند و از این فرمان دفاع کردند.

دولت می گوید با تغییرات انجام شده، احتمال لغو این فرمان اجرایی کم شده است.

  • داستان فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ

فرمان اجرایی در حالی کمتر از یک روز نیاز دارد، تا اجرایی شود، اما این فرمان بسیار مشابه با فرمان قبلی است.

پیش از این یکبار در روز جمعه ۸ بهمن در فرمانی به طور موقت صدور هرگونه ویزای این شش کشور به همراه عراق را تعلیق کرده بود.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید نیز در دفاع از این فرمان اجرایی گفت عده زیادی از آمریکایی ها از این فرمان حمایت می کنند. آقای اسپایسر روز چهارشنبه ۱۳ بهمن، هرگونه نگرانی مردم آمریکا نسبت به حکم مهاجرتی ترامپ را رد کرد و گفت بر اساس نظر سنجی های اخیر اکثریت مردم آمریکا از رییس جمهور تازه و رویکرد های او حمایت می کنند. سخنگوی کاخ سفید به نظر سنجی تازه موسسه پژوهشی رسموسن استناد کرد که می گوید ۵۷ در صد آمریکایی ها از اجرای این حکم حمایت کرده اند.

این فرمان اعتراض هایی را در آمریکا در پی داشت.

یک هفته بعد از صدور فرمان اجرایی، جمعه ۱۵ بهمن قاضی فدرال جیمز روبارت در شهر سیاتل واشنگتن به شکایت وکلای ایالت رسیدگی کرد که مدعی بودند فرمان اجرایی موجب ضرر به ایالت واشنگتن می شود. ایالت مینه سوتا نیز به این شکایت پیوسته و ادعای مشابهی مطرح کرده است.

با رای این قاضی فرمان اجرایی ترامپ را لغو شد و به این ترتیب همه محدودیت های فرمان اجرایی برداشته شد. این اقدام، واکنش دولت ترامپ را در پی داشت. با شکایت دادگستری دولت ترامپ، دادگاه تجدیدنظر سانفرانسیسکو بررسی را انجام داد و روز پنجشنبه ۲۱ بهمن تشخیص داد که رای قاضی روبارت درست بوده و این رای به معنی ادامه تعلیق فرمان اجرایی ترامپ شد. بعد از این بود که دولت ترامپ از ادامه دعوا در دیوان عالی منصرف شد و اعلام کرد فرمان اجرایی جدیدی صادر می کند.

دونالد ترامپ و دولت او بارها این که فرمان اولیه علیه مسلمانان بوده را رد کردند. دولت آمریکا می گوید هدف این فرمان اجرایی مسلمانان نیستند و تنها کشورهایی که در آنها تحقیق درستی درباره متقاضیان ویزا برای آمریکا انجام نمی گیرد، در این فهرست قرار گرفته اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG