لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

حمایت ترامپ از راه حل دو کشور اسرائیلی و فلسطینی برای تحقق صلح خاورمیانه


دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد - ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸
دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد - ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸

رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت خواهان راه حل دو کشوری برای پایان دادن به درگیری اسرائیل و فلسطینی‌ها است.

به گزارش خبرگزارش رویترز، دونالد ترامپ در دیدار با نخست وزیر اسرائیل گفت: «راه حل دو کشوری را دوست دارم. این راهی است که به نظرم بهترین نتیجه را دارد ... احساسم این است.»

این صریح‌ترین اظهار نظر پرزیدنت ترامپ درباره صلح خاور میانه است؛ دولت او پیشتر گفته بود که اگر دو طرف بخواهند از راه حل تشکیل دو کشور مستقل فلسطینی و اسرائیل حمایت می‌کند.

دولت ترامپ وعده ارائه یک بسته پیشنهادی برای پایان دادن به درگیری اسرائیل و فلسطینی‌ها و برقراری صلح در خاورمیانه داده است؛ اما زمان مشخصی برای انتشار آن اعلام نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا اواخر مرداد در آخرین اظهار نظر خود گفته بود که اسرائیل در این طرح «هزینه» خواهد کرد و فلسطینی‌ها هم در ازای آن «چیزهای خیلی خوبی» دریافت خواهند کرد.

برخی مقام‌های آمریکایی اواسط مرداد به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که او در حال تشکیل تیم ویژه‌ای به منظور معرفی و پیشبرد طرح خود برای تحقق صلح بین فلسطینی‌ها و اسرائیل است.

آمریکا سال‌ها است که به دنبال تحقق صلح خاورمیانه است، اما تصمیم آذر ماه سال گذشته پرزیدنت ترامپ برای شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، موجب نارضایتی فلسطینی‌ها شده است.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل اوایل مرداد گفت، رهبران فلسطینی از واقعیت دور نگه داشته شده‌اند، چرا که اعراب می‌ترسند حقیقت را بگویند، اما واشنگتن حقیقت را به آنها می‌گوید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG