لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۴

واکنش ها به قطع کمک مالی آمریکا به سازمان امداد و کار برای پناهندگان فلسطینی


یک زن فلسطینی در کمپ آوارگان و پناهجویان در خان یونس
یک زن فلسطینی در کمپ آوارگان و پناهجویان در خان یونس

در پی تصمیم آمریکا برای قطع کمک مالی به «سازمان امداد و کار برای پناهندگان فلسطینی» وابسته به سازمان ملل متحد، رئیس این سازمان در نامه‌ای سرگشاده این تصمیم را مشکلی برای ادامه فعالیت این سازمان خوانده است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر سازمان امداد و کار برای پناهندگان فلسطینی را سازمانی با نقایص غیرقابل اصلاح توصیف کرده و از رهبران آن خواسته بود برای حل مشکلات پناهجویان فلسطینی به میز مذاکرات صلح بازگردند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از تصمیم دولت ترامپ برای قطع کمک مالی به سازمان امداد و کار برای پناهندگان فلسطینی وابسته به سازمان ملل متحد استقبال کرد.

او گفت: «ایالات متحده تصمیم مهمی گرفته است؛ قطع کمک مالی به سازمانی که به پناهندگی فلسطینی‌ها تداوم می بخشد. آمریکا بلاخره به این مشکل پایان می دهد. تصمیم بسیار مهمی است. سازمان پناهندگان باید منحل شود. کمک مالی باید قطع شود و واقعا به توانبخشی پناهندگان کمک شود. شمار پناهندگان کمتر از تعدادی است که این سازمان گزارش کرده است.»

فلسطینی‌ها اما تصمیم آمریکا را محکوم کردند و دولت ترامپ را متهم کردند که می‌خواهد موضوع پناهندگان را که موضوعی اصلی است، از مذاکرات صلح خارج کند.

آمریکا حدود سی درصد از کل بودجه سازمان امداد و کار برای پناهندگان فلسطینی را تامین می کرد و دو سال قبل، ۳۵۵ میلیون دلار به این سازمان کمک مالی کرد، اما دولت ترامپ در اول سال میلادی جاری ۶۰ میلیون دلار به این سازمان پرداخت.

پییر کرانبول، کمیسر سازمان امداد و کار برای پناهندگان فلسطینی در نامه ای سرگشاده گفت که کاهش حدود ۳۰۰ میلیون دلاری کمک آمریکا، این سازمان را با بحران موجودیت مواجه کرده است. آقای کرانبول همچنین گفت که گرچه تصمیم کشورهای دیگر برای کمک مالی عزم این سازمان برای ادامه کمک به پناهندگان را جزم تر کرده است، اما این سازمان نیاز آنی به ۲۰۰ میلیون دلار برای ادامه فعالیت دارد.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته گفت که از دیدگاه پرزیدنت ترامپ باید اطمینان حاصل شود که کمک مالی آمریکا به فلسطینی‌ها، در راستای منافع ملی مردم آمریکا باشد.

او گفت: «پرزیدنت ترامپ دستور بازنگری کلی در کمک مالی به تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه باختری رود اردن و همچنین غزه را صادر کرد تا اطمینان حاصل شود که پول مالیات دهندگان آمریکایی در انطباق با منافع ملی مصرف شود و همچنین برای مالیات دهندگان ارزش ایجاد کند. در این خصوص تصمیم گرفته شد و ما در بیانیه‌ای تاکید کردیم که کمک مالی در این شرایط در جهت منافع ملی آمریکا نیست و در این مقطع، ارزشی برای مالیات دهندگان آمریکایی ایجاد نمی‌کند.»

خانم نائورت گفت که سازمان امداد و کار برای پناهندگان فلسطینی برای سالها به طرزی نامحدود به شمار پناهندگانی که کمک مالی دریافت می کنند، افزوده است و این وضعیت در شرایط بحرانی دیگر قابل ادامه نیست.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG