لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۵

دولت اسرائیل طرح توسعه شهرک‌سازی را در کرانه باختری تصویب کرد


یکی از ساکنان «معاله آدومیم» در حال نگاه کردن به این بزرگترین شهرک یهودی نشین اسرائیلی واقع در کرانه باختری - ۵ دسامبر ۲۰۱۲
یکی از ساکنان «معاله آدومیم» در حال نگاه کردن به این بزرگترین شهرک یهودی نشین اسرائیلی واقع در کرانه باختری - ۵ دسامبر ۲۰۱۲

همزمان با آماده شدن دولت ایالات متحده برای معرفی طرح پرزیدنت ترامپ برای صلح خاورمیانه، دولت اسرائیل می‌گوید طرح‌های ساخت بیش از هزار واحد مسکونی را در شهرک‌های کرانه باختری به پیش خواهد برد.

به گزارش شبکه خبری فاکس به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اداره امور مدنی اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد کمیته برنامه‌ریزی این اداره ساخت هزار و پانصد واحد مسکونی را در کرانه باختری تصویب کرده است.

سیاست شهرک‌سازی اسرائیل یکی از موانع عمده مذاکرات صلح بین فلسطینی‌ها با آن کشور، و همچنین یکی از موارد اختلاف نظر دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بود.

هر چند با روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ در۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ روابط آمریکا و اسرائیل بار دیگر گرم شد، اما هنوز مشخص نیست که در طرح صلح پیشنهادی پرزیدنت ترامپ، به این موضوع چگونه پرداخته شده است.

با این حال، دولت ایالات متحده اواخر بهمن سال گذشته گفت‌وگوی مقام‌های ارشد آمریکایی و اسرائیلی در مورد امکان الحاق شهرک‌های یهودی‌نشین واقع در اراضی اشغالی کرانه باختری رود اردن را به اسرائیل تکذیب کرد.

گروه ناظر بر تحرکات شهرک سازی اسرائیلی ها به نام «حالا صلح» (Peace Now) می‌گوید تصمیم اخیر دولت اسرائیل ساخت فوری نزدیک به ۴۰۰ واحد مسکونی را شامل می‌شود و بقیه نیازمند طی روند قانونی هستند.

به گفته این گروه مخالف سیاست‌های شهرک سازی اسرائیل، بیشتر واحدهای مسکونی که تصویب شده‌اند، در مناطق پراکنده‌ای هستند که در صورت ارائه احتمال هر طرح صلحی در آینده، اسرائیلی‌ها باید آن مناطق را ترک کنند.

حدود ۶۰۰ هزار اسرائیلی در شهرک‌های یهودی نشین در کرانه باختری و شرق اورشلیم زندگی می‌کنند؛ مناطقی که در جنگ سال ۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل در آمده‌اند و فلسطینی‌ها می‌گویند بخشی از کشور مستقل آینده آنها خواهند بود.

اوایل آبان ۱۳۹۶، دولت اسرائیل تحت فشار دولت ایالات متحده بحث و بررسی درباره لایحه جدیدی که به موجب آن شماری از شهرک‌هاى یهودی نشین در اطراف اورشلیم، رسما به محدوده آن افزوده خواهد شد را به تعویق انداخت.

مقام‌های آمریکایی اخیرا گفته‌اند دولت پرزیدنت ترامپ در حال تشکیل تیم ویژه‌ای به منظور معرفی و پیشبرد طرح ایالات متحده برای تحقق صلح بین فلسطینی‌ها و اسرائیل است و احتمالا این طرح به زودی معرفی خواهد شد.

با این حال جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، که به اسرائیل سفر کرد، روز چهارشنبه اعلام کرد دولت ایالت متحده زمانبندی خاصی را برای انتشار طرح پیشنهادی خود برای صلح خاور میانه تعیین نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG