لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

آمریکا دفتر تشکیلات خودگردان فلسطینی در واشنگتن را تعطیل می‌کند


ካሜሮናዊው ማርቲን ሆንግላ፣ ኢትዮጵያዊው አስቻለው ታመነ
ካሜሮናዊው ማርቲን ሆንግላ፣ ኢትዮጵያዊው አስቻለው ታመነ

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن تعطیل می‌شود.

بنا به بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر شد، این دفتر جهت تحقق هدف ایجاد آن، که فراهم کردن زمینه برای دستیابی به صلحی دائمی با اسرائیل است، عمل نکرده و فلسطینی‌ها طرح صلح آمریکا را نادیده و رد کرده‌اند و حاضر به تعامل با واشنگتن نشده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است تا زمانی که فلسطینی‌ها توافقی در مورد صلح خاور میانه نکنند، از کمک‌های مالی آمریکا بهره نخواهند برد.

بنا به توئیت وزیر خارجه آمریکا، از ۲۴ سال پیش تا کنون، ایالات متحده بیش از ۶ میلیارد دلار کمک مالی به فلسطینی‌ها کرده است.

در توئیتی دیگر، او نوشت آیت الله خامنه‌ای می‌گوید فلسطینی‌ها برای او مهم هستند، اما جمهوری اسلامی ایران در ۹ سال گذشته فقط ۲۰ هزار دلار به آنها داده است.

آمریکا به دلایل متعددی اخیراً اعلام کرد کمک‌های خود را قطع می‌کند. سفیر آمریکا در سازمان ملل در نشستی در واشنتگن گفت، این تصمیم به این معنا نیست که آمریکا به حقوق بشر پشت می‌کند.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتی نوشت، «ایالات متحده همچنان بر این باور هست که مذاکرات مستقیم بین دو طرف تنها راه پیشرفت است. ما برای رسیدن به یک صلح پایدار و فراگیر از تلاش دست بر نخواهیم داشت.»

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز گفت، «اول این که شمار پناهجویانی که کمک‌ها شامل آنها می‌شود پایانی ندارد. اما مهمتر از آن این که فلسطینی‌ها کماکان از آمریکا انتقاد می‌کنند. البته منظورم دولت فلسطینی‌هاست، نه مردم. آمریکا در مقابل این کمک انتظاراتی هم دارد.»

او اضافه کرد، «دست دولت آنها مدام برای گرفتن پول دراز است. آخرین بار قرار بود ما ۱۳۰ میلیون دلار به آنها بدهیم، نیمی از آن را دادیم و گفتیم باید تغییراتی دهند. آنها به کودکان در کتب تحصیلی مطالب ضد اسرائیلی و ضد آمریکا القا می‌کنند، یا کاری نمی‌کنند که به صلح بیانجامد.»

انتظار آمریکا این است که جامعه بین المللی در این امر باید به وظیفه خود بهتر عمل کند و می‌گوید چرا دیگر کشورها بیشتر کمک نمی‌کنند.

خانم هیلی خصوصاً از کشورهای عرب نام می‌برد و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هم در یکی از توئیت‌های خود گفت اگر رژیم آیت الله شبکه های اجتماعی را مسدود نمی‌کرد، شاید ایرانی‌ها می‌توانستند ببینند چه کسی واقعاً به فلسطینی‌ها اهمیت میدهد.

فراهم آوردن بهداشت، امکانات تحصیل، دیگر خدمات اولیه و بطور کلی یک زندگی استاندارد برای فلسطینی‌ها از وظائف سازمان امداد و کار برای پناهجویان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG