لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

آسوشیتدپرس: کاخ سفید درصدد تشکیل تیمی برای معرفی طرح صلح خاور میانه است


«تیم خاور میانه» کاخ سفید تحت نظر جرد کوشنر، و همچنین جیسون گرینبلات، نمایندگان پرزیدنت ترامپ در امور صلح کار خواهد کرد.
«تیم خاور میانه» کاخ سفید تحت نظر جرد کوشنر، و همچنین جیسون گرینبلات، نمایندگان پرزیدنت ترامپ در امور صلح کار خواهد کرد.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند دولت پرزیدنت ترامپ در حال تشکیل تیم ویژه‌ای در کاخ سفید به منظور معرفی و پیشبرد طرح ایالات متحده برای تحقق صلح بین فلسطینی‌ها و اسرائیل است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه در گزارشی با ذکر این مقدمه نوشت، شورای امنیت ملی کاخ سفید برای شناسایی و جذب افراد مناسب هفته گذشته با دیگر نهادهای آمریکا تماس گرفت.

به گفته مقام‌های آگاه، که آسوشیتدپرس هویت آنها را فاش نکرده است، «تیم خاور میانه» تحت نظر جرد کوشنر و جیسون گرینبلات، نمایندگان پرزیدنت ترامپ در امور صلح، کار خواهد کرد.

مسئولیت عمده این تیم، سازماندهی و برنامه ریزی برای ارائه طرح صلح دولت ترامپ به افکار عمومی است و شامل سه واحد سیاسی-امنیتی، اقتصادی و ارتباطات استراتژیک خواهد بود.

به نوشته آسوشیتدپرس، خبر تشکیل تیم صلح خاور میانه نخستین نشانه پس از گذشت چند ماه است که حکایت از پیشرفت تلاش‌های واشنگتن در مسیر تحقق صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها دارد.

با این حال به گفته منابع آسوشیتدپرس، هنوز برای معرفی جزئیات طرح صلح کاخ سفید – که بیشتر بر گام‌های عملی تمرکز دارد تا مفاهیم کلی – زمان مشخصی در نظر گرفته نشده است.

تلاش‌های آمریکا برای تحقق صلح خاور میانه سالهاست که ادامه دارد، اما همواره با موانعی روبرو شده است؛ از جمله سیاست شهرک سازی اسرائیل که مورد انتقاد دولت باراک اوباما بود.

با روی کار آمدن دولت ترامپ و گرم‌تر شدن روابط آمریکا و اسرائیل که در دولت قبل رو به سردی گذاشته بود، امیدها برای احیای مذاکرات صلح که سال ۲۰۱۴ متوقف شد، بیشتر شده است.

پرزیدنت ترامپ در دیداری که بهار سال گذشته با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی داشت، گفت رسیدن به صلح در خاور میانه شاید آنقدر که برخی‌ فکر می‌کنند دشوار نباشد.

رئیس جمهوری آمریکا در بهمن ماه و در جریان دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت که واشنگتن طرح خود را برای صلح در خاور میانه آماده کرده است؛ اما به جزئیات آن اشاره نکرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG