لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۷

بولتون: آمریکا زمان خاصی برای انتشار طرح صلح خاور میانه تعیین نکرده است


جان بولتون مشاور امنیت رئیس جمهوری ایالات متحده در اورشلیم پایتخت اسرائیل - ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
جان بولتون مشاور امنیت رئیس جمهوری ایالات متحده در اورشلیم پایتخت اسرائیل - ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

مشاور امنیت ملی کاخ سفید، که به اسرائیل سفر کرده است، روز چهارشنبه اعلام کرد دولت ایالت متحده زمانبندی خاصی را برای انتشار طرح پیشنهادی خود برای صلح خاور میانه تعیین نکرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان بولتون در یک نشست خبری در اورشلیم گفت «پیشرفت‌های بسیاری» حاصل شده است، اما وی از ذکر جزئیات این طرح یا زمان انتشار آن خودداری کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و اعضای کابینه او وعده ارائه یک بسته پیشنهادی جامع با هدف پایان دادن به درگیری بین اسرائیل و فلسطینی‌ها و برقراری صلح در خاور میانه را داده‌اند.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه در یک گردهمایی در ایالت ویرجینیای غربی گفت، اسرائیل در این طرح «هزینه» خواهد کرد و فلسطینی‌ها هم در ازای آن «چیزهای خیلی خوبی» دریافت خواهند کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده توضیحات بیشتری در این باره ارائه نداد؛ و جان بولتون مشاور امنیت ملی او هم امروز در اورشلیم از اظهار نظر در مورد این اظهارات پرزیدنت ترامپ خودداری کرد.

آقای بولتون تنها گفت، «کار این زمینه ادامه دارد ... مشاوره و رایزنی‌های متعددی در جریان است و هنوز تصمیمی در مورد این که چه زمانی طرح پیشنهادی بطور کامل منتشر شود اتخاذ نشده است.»

وی افرود، رهبران افراطی سال‌ها از فلسطینی‌ها برای اهداف سیاسی خود استفاده کرده‌اند و در این طرح فلسطینی‌ها می‌فهمند دولت ترامپ می‌خواهد فرصت داشتن زندگی شرافتمندانه را به آنها بدهند.

آمریکا سال‌هاست به دنبال برقراری صلح در خاور میانه است، اما تصمیم پرزیدنت ترامپ در آذر ماه سال گذشته برای شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، موجب نارضایتی فلسیطنی‌ها شده است.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل اوایل مرداد گفته بود، رهبران فلسطینی از واقعیت دور نگه داشته شده‌اند، چرا که اعراب می‌ترسند حقیقت را بگویند، اما واشنگتن حقیقت را به آنها می‌گوید.

آسوشیتدپرس اواسط مرداد از قول مقام‌های آمریکایی گزارش داد دولت پرزیدنت ترامپ در حال تشکیل تیم ویژه‌ای به منظور معرفی و پیشبرد طرح خود برای تحقق صلح بین فلسطینی‌ها و اسرائیل است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG