لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۵

نگرانی مصر و برخی دیگر از کشورها از اینکه راه حلی برای صلح خاورمیانه پیدا نشود


واشنگتن پست در گزارشی از نگرانی در مصر و برخی دیگر کشورهای عربی نوشته که نگران هستند مشکل صلح خاورمیانه و اختلاف بین اسرائیل و فلسطینی ها به راه حلی نرسد.

در هفته های اخیر تنش بین اسرائیل و نیروهای حماس در غزه افزایش یافته است.

در روزها اخیر گفته شد حماس به توافقی با اسرائیل از طریق پادرمیانی مصر رسیده اما واشنگتن پست می نویسد مصر و برخی پایتخت های عربی نگران هستند که موضوع صلح خاورمیانه از اولویت های دولت ترامپ خارج شده باشد.

این روزنامه نوشت: در دیدار سران مصر و آمریکا در ماه آوریل سال ۲۰۱۷ پرزیدنت ترامپ و همتای مصری او، عبدالفتاح السیسی، ابراز اطمینان کامل می کردند که «به عنوان معامله قرن، راهی برای حل مشکل خاورمیانه» خواهند یافت.

به نوشته واشنگتن تایمز، السیسی در نخستین روزهای حضور ترامپ در کاخ سفید این امید را به شدت تقویت می کرد که در راستای میانجیگری در صلح فلسطینی ها با اسرائیل به کمک آمریکا خواهد آمد تا مناسبات قاهره – واشنگتن را که در دوره ریاست جمهوری اوباما آسیب دیده بود، ترمیم کند. السیسی انتظار داشت با استفاده از منافع اقتصادی چنان معامله ای، کشور مصر را به کمک آمریکا به کانون اصلی و قطب بزرگ سرمایه گذاری انرژی در حوزه مدیترانه در آورد.

اما طی ماه های اخیر مشخص شده است که دیگر از آن شوق و انتظار آن روزهای مصر به مشارکت با فرستادگان ویژه دونالد ترامپ در خاورمیانه - جرد کوشنر داماد رئیس جمهوری، و جیسون گرینبلت، حقوقدانی که ۳۰ سال در سازمان ترامپ خدمت کرده بود- چندان خبری نیست چون پیشرفت چندان مشخصی در صلح خاورمیانه مشاهده نمی شود. این بدبینی به سایر پایتخت های کشورهای عرب هم سرایت کرده است.

غزه به بشکه باروت تبدیل شده است. در تازه ترین درگیری های فلسطینی ها در نوار غزه با اسرائیل، در روز پنجشنبه دست کم ۱۸ نفر زخمی شدند. چون در پاسخ به پرتاب ۱۸۰ فروند راکت از غزه به سوی شهرهای مرزی اسرائیل، ارتش این کشور یک ساختمان در مرکز غزه را هدف حمله هوایی قرار داد. بر اثر برخورد راکت های حماس به مناطق مسکونی اسرائیل ۲۰ نفر زخمی شدند.

از ماه مه امسال حماس که غزه را در کنترل دارد، جنبش تجمع همگانی را در مرزهای غزه با اسرائیل به راه انداخته تا توجه جامعه جهانی را به آرمان فلسطینی ها جلب کند. مصری ها اکنون نگرانند که در طرح صلح خاورمیانه، اولویتهای آنها به حساب نیامده است.

این درحالی است که جرد کوشنر مشاور ارشد و معاون پرزیدنت ترامپ در هفته های اخیر نیز به سفرهای خود به منطقه خاورمیانه ادامه دادند و همچنان برای رسیدن به یک راه حل صلح در تلاش هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG