لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبران دموکرات؛ توافق برای برنامه داکا، اختلاف درباره ساخت دیوار


پرزیدنت ترامپ و رهبران دموکرات های کنگره چهارشنبه شب موافقت کردند برای رسیدگی به وضعیت مهاجران غیر قانونی جوان موسوم به «دریمرز» همکاری کنند با این حال به نظر می رسد این رهبران دموکرات با پرزیدنت ترامپ بر سر ساخت دیوار مرزی در جنوب آمریکا اختلاف نظر دارند.

نانسی پلوسی و چاک شومر رهبران اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان و سنا چهارشنبه شب میهمان شام پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید بودند که با حضور چند تن از مقامات کاخ سفید برگزار شد.

در پی این دیدار خانم پلوسی و آقای شومر در یک بیانیه مشترک دیدار خود با پرزیدنت ترامپ را بسیار پربار خواندند و گفتند بحث در این دیداربا تمرکز بر قانونی کردن حفاظت از جوانان مهاجر غیر قانونی، و تهیه یک بسته امنیت مرزی ، به استثنای دیوارمرزی، که برای هردو طرف قابل قبول است، انجام گرفت.

سارا ساندرز سخنگوی کاخ سفید بعدا در توئیتری نوشت در بحث چهارشنبه شب قطعا مستثنی کردن دیوار مرزی مطرح نبود.

ساخت دیوار مرزی بین آمریکا و مکزیک از وعده های انتخاباتی پرزیدنت ترامپ بود اما دموکرات ها که با این ایده مخالف هستند، در روند تصویب بودجه برای آن مانع تراشی می کنند. آقای ترامپ می گوید با ساخت دیوار قصد دارد مانع مهاجرت غیرقانونی و انتقاد مواد مخدر از مکزیک به آمریکا شود.

مقامات کاخ سفید نیز ملاقات چهارشنبه شب را گامی مثبت درراستای تعهد قاطع رئیس جمهوری برای حل و فصل فراحزبی مسایلی توصیف کردند، که برای مردم آمریکا اهمیت دارند.

طرح داکا از دوره اوباما اجرایی شد و براساس آن فرزندان مهاجران غیرقانونی که به آمریکا آورده شدند اجازه استفاده از برخی امکانات همچون حق تحقیق و کار و اقامت برخوردار شدند. آقای ترامپ ده روز پیش در نامه ای به کنگره شش ماه فرصت داد تا برای جلوگیری از اخراج این فرزندان تدبیری بیاندیشند.

پیش از این دیدار آقای ترامپ وعده داده بود که «ما احتمالا در باره داکا صحبت می کنیم، چون نباید آنها را فراموش کنیم. یک هفته و نیم گذشته و صحبت زیادی در این باره نمی شود. باید دید چه کار برای این ۸۰۰هزار جوان می شود کرد. می خواهیم ببینیم اگر بتوانیم به شیوه فراحزبی مشکل داکا و دیگر مشکلات مهاجرتی را حل کنیم.»

پل رایان رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان پس از دیدار با نانسی پلوسی و چاک شومر و دیگر قانونگذاران ارشد به خبرنگاران گفت به باور او اخراج ۸۰۰ هزار جوان مهاجر غیر قانونی که احتمالا از کودکی درآمریکا زندگی کرده اند، به سود منافع ملت آمریکا نیست.

آقای رایان گفت: «معتقدم که باید راه حلی برای برای این مشکل وجود داشته باشد. در عین حال فکر می کنم کاملا منطقی است که ما با مشکل و عامل اصلی آن برخورد کنیم. ما کنترل عملیاتی مرزهایمان را نداریم. ما قوانین خودمان را به اندازه کافی اجرا نمی کنیم، بنابراین این مساله کاملا منطقی است که منبع مشکل و علت اصلی را همزمان با عواقب آن یعنی داکا حل کنیم که ۱۰ سال دیگر از حالا، باز با داکا روبرو نباشیم . این نوع گفتگو و اجماعی است که فکر می کنم ما انجام بدهیم و به آن برسیم، که باید هم انجام بدهیم.»

پرزیدنت ترامپ دیروز به گروهی از قانونگذاران از هر دو حزب نیز گفت تامین هزینه دیوار امنیتی مرزی میتواند جدا از لایحه حل مساله داکا مورد نظر قرار گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG