لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

تلاش پرزیدنت ترامپ برای جلب حمایت دوحزبی کنگره از طرح اصلاح نظام مالیاتی


دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با نمایندگان ارشد کنگره در کاخ سفید و گفتگو درباره طرح اصلاح نظام مالیاتی - ۱۴ شهریور ۱۳۹۶
دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با نمایندگان ارشد کنگره در کاخ سفید و گفتگو درباره طرح اصلاح نظام مالیاتی - ۱۴ شهریور ۱۳۹۶

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده قرار است روز چهارشنبه در کاخ سفید با جمعی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات دیدار و درباره طرح اصلاح نظام مالیاتی مورد نظر خود گفت‌وگو و رایزنی کند.

پرزیدنت ترامپ که از حزب جمهوریخواه به کاخ سفید راه یافته است، اخیرا تمایل خود را برای همکاری با حزب دموکرات نیز در این زمینه نشان داده و شب گذشته با گروه کوچک‌تری از نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات سنا هم دیدار کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چند تن از سناتورهایی که در ضیافت شام سه شنبه شب با رئیس جمهوری حضور داشته‌اند، روز چهارشنبه در مصاحبه‌های جداگانه گفتند بسته پیشنهادی پرزیدنت ترامپ تنها معطوف به ثروتمندان آمریکایی نیست.

سناتور جمهوریخواه پَت تومی در مصاحبه با شبکه خبری تلویزیونی «ام اس ان بی سی» آمریکا گفت، «رئیس جمهوری تاکید کرد که می‌خواهد اصلاحات مورد نظر و کاهش میزان مالیات‌های پرداختی، شامل حال طبقه متوسط نیز بشود.»

سناتور دموکرات جو مَنشین نیز در گفت‌وگو با شبکه سی بی اس گفت، پرزیدنت ترامپ «اصرار دارد که این (اصلاحات پیشنهادی) به منزله کاهش مالیات برای ثروتمندان نیست،» و کاخ سفید با جدیت به دنبال ارائه یک لایحه دو حزبی است.

هر دو مجلس سنا و نمایندگان کنگره ایالات متحده در کنترل جمهوریخواهان است و به نوشته رویترز رهبران این حزب سال‌ها، با نادیده گرفتن نظرات همکاران دموکرات خود، در تلاش برای ارائه طرح اصلاح نظام مالیاتی کشور بوده‌اند.

دموکرات‌ها و منتقدان دونالد ترامپ، که پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۵ در حوزه تجارت فعال بوده و از سرمایه داران شناخته شده آمریکاست، می‌گویند هدف او کاهش مالیات پرداختی شرکت‌های بزرگ است.

کاخ سفید روز چهارشنبه در بیانیه‌ای دیدار شب گذشته رئیس جمهوری با جمعی از نمایندگان سنا از هر دو حزب را «بسیار پر ثمر» توصیف کرد و گفت بحث‌ و گفت‌وگوی سازنده‌ای در جریان این دیدار مطرح شد.

پرزیدنت ترامپ قرار است در دیدار عصر امروز خود با هشت نماینده جمهوریخواه و پنج نماینده دموکرات مجلس نمایندگان گفت‌وگو کند. این نمایندگان سپس دیگر اعضای کنگره از حزب خود را در جریان این دیدار خواهند گذاشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس ظهر چهارشنبه در گزارشی در همین زمینه از حضور چاک شومر رهبر دموکرات‌های سنا، و نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان در دیدار چهارشنبه شب قانونگذاران با پرزیدنت ترامپ خبر داد.

بر اساس این گزارش، بیانیه امروز کاخ سفید در مورد دعوت از این دو رهبر حزب دموکرات، نشانه‌ای دیگر از تمایل رئیس جمهوری برای همکاری با رقبای حزبی خود در کنگره برای پیشبرد اهداف دولت در امور کشور است.

این دعوت حدود یک پس از آن صورت می گیرد که آقای ترامپ، به رغم مخالفت جمهوریخواهان، با آن دو بر سر افزایش موقت سقف بدهی‌های دولت به توافق رسید.

دونالد ترامپ در صدد ارائه نظام مالیاتی ساده‌تر همراه با اصلاحاتی در میزان پرداخت مالیات، هم طبقه متوسط و هم ثروتمندان - از جمله شرکت‌های بزرگ و کارآفرین - با هدف ارتقای وضعیت اقتصادی کشور و رشد اشتغال‌زایی است.

آسوشیتدپرس روز چهارشنبه از قول پل رایان رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرد کلیات طرح اصلاح مالیاتی کاخ سفید و کنگره تا آخر ماه جاری میلادی منتشر می‌شود. انتظار می رود جزئیات آن نیز تا آخر پائیز به اطلاع عمومی برسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG